Leamortizált nemzedék

Zene

"A nagyvárosi benzingőzben születtél, úgy hívnak, motorizált nemzedék.
Biztosítótű és bőrnadrág, életed csak rohanás, hajsza a pénz után ..."  Bár biztosító tűvel és bőrnadrágban a hetvenes-nyolcvanas években nehéz dolog volt munkát kapni, a korai Beatrice szövegei jól tükrözik azt, hogyan találhatott magára a szocialista kultúrában egy fiatal, vagy hogyan végezhette, ha elkapta a rendszer gépszíja : "A tegnapi munkától a karom még fáradt, éjszaka holtfáradtan esem az ágynak. Borotvaélen táncol a becsület, kócos asszony ne várd az embered!", esetleg egy durvább verzió: " Ó ó, a zártosztályra jók leszünk, Ó ó, a zártosztályra jók leszünk...".

 

Nem akarok pesszimista-dogmatikus lenni, de bizonyos dolgok nem változnak; minden rendszernek és rendszerváltásnak vannak vesztesei, ezen alapszik a Beatrice évtizedek óta tartó sikere is. Meg persze azon, hogy Feró, aki körül mára teljesen lecserélődött a zenekar, képes fenntartani a figyelmet, hiszen született showman, és a maga műfaján belül, lássuk be, azért váltani is képes a szerethetőbb felé.  

 
A babos kendős ünnepen teltház van, sőt kicsinek tűnik a ház, később kinyitják oldalt az ajtókat és még néhány, csőben ragadt rajongó is benézhet a múltból, akinek nem volt pénze jegyre. Azért az tetszik, hogy senki nem rí ki a drága ékszereivel, vagy a kifényezett csukájával, bár azt is megnézném, ha valaki belépne ide puccosan, hogyan nézne ki egy meggazdagodott ricsés. A farmer-póló összeállítás nagyjából lefedi a közös ízlést, a pólókon mindenféle, az alkoholfogyasztásra vonatkozó vicces feliratok, és igazán csak keveseknek van nagy Magyarország pólója, meg zászló is csupán akkor leng, amikor Feró az összekötő szövegekben nekünk, honfitársainak drukkol és éljenez, de mindig belül marad a jó ízlés határain.
 
 

1978 elején indult a hírhedt Beatrice-menet, a nagyvárosi magányos farkasok és számkivetettek zenéjét játszó zenekar. Feró a Csuka Mónika-féle nőverzióba is beházasodott korábban, sőt mondhatjuk, hogy a diszkó felől jött a punkba, ha láttuk valaha a Gyere kislány gyere című szám videoklipjét. Igazán sokszínű a frontember, egészen elképesztő módon bír három órán keresztül zenélni, beszélni, hangot találni a népével. Megszólal és nem csak az első néhány sor, de az egész csarnok azt csinálja, amit ő akar. Cserébe minden öt poénjából egy az, ami szellemes, de ne feledjük, hogy a faragatlanság diszkrét bája az itt valódi stíluselem. Egyébként a zenekarról való mesélés, a Pecsa-picsa párhuzamok, vagy az elvtársazás a fő csapás az átvezetések során.

 

A Beatrice különböző korszakaiban csatlakozott rajongók, a koncert előre haladtával különböző intenzitással lépnek be, de nem nagyon mozdulnak el. A Jerikó vagy a Minek él az olyan?-éra kedvelői kívülről éneklik a testvérzenekar Bikininek írt számokat, a mozgalmi dalok átiratait, meg a vendéglátósba hajló Azok a boldog szép napokat is. Az alapfelállásban jelenleg Vendres Joe József gitáros-énekes is zenél, aki olyan hamisítatlan punksággal játszotta el a Hegyek között, völgyek között zúzós verzióját, hogy a fiatalabbak is el tudták képzelni, mekkora pofátlanság volt ez annak idején. Magasvári Viktor gitározott, Laczik Fecó basszusozott, Hirlemann Bertalan dobolt, de az egykori tagok is sorra beálltak és akkor lengtek a babos kendők, égtek az öngyújtók lángjai.

 
Elégedettek voltak a fanok, a történelmi tanúk, és nyoma sem volt annak a törős-zúzós hangulatnak, ami a nyolcvanas években jellemezte ezeket a koncerteket. Az Utálom az egész XX. századot című lemez még erőteljesen érintette a fiatalokat, aztán most úgy tűnik, hogy elöregszik a ricse rajongótábora, ahogy maga a társadalom.
 

Óriás torta is volt a színpadon, természetesen piros mázzal, rajta fehér pöttyök meg tűzijáték és mindenki énekelt. A visszatapsolásnál már csak Feró jött vissza és néhány ősszámot a capella adott elő, és bár megbicsaklott néha a hangja, ezek voltak a koncert legszebb pillanatai. A magányos farkas, aki valaha csak Nyíregyházán léphetett színpadra, mert ki volt tiltva mindenhonnan, most meg a televíziós táncversenyeken is domborít. Jól áll neki a demokrácia is.