Vacsorához szól a nóta

Zene

Az ötlet Kelemen Lászlótól származik, aki maga is ismert népzenész, a folk műfajok kutatója, számos népzenei projekt vezetője.
 
- Az évek során arra jöttem rá, hogy a cigányzene és a magyar népzene valahol mégis egy zene - mondta el a Magyar Borok Házában rendezett koncertet követő beszélgetésen. - Sokáig úgy élt a köztudatban, hogy a magyar népzene egyenlő a kávéházi cigányzenével. Ez tévedés, de a cigányzenészek jelentik az összekötő kapcsot a két műfaj között, ugyanis amellett, hogy ők játsszák a hagyományos éttermi zenét, Erdélyben például a magyar táncházak magyar zenéjét is ők szolgáltatják. A most induló koncertsorozattal a közös pontokat keressük.
 
Pál István ?Szalonna? és Radics Ferenc

A bemutató meggyőző volt. Kelemen László a Magyar Állami Népi Együttes tagjaiból olyan bandát rakott össze, amely mindkét örökséget meg tudja mutatni: Radics Ferenc prímás a cigány, Pál István prímás pedig a magyar hagyományt képviseli, az általuk vezetett zenekar külön-külön és egyszerre is képes mindkettőt megszólaltatni. A hangszeres muzsikusok játékát Herczku Ágnes éneke teszi teljessé.

A koncerteket a Budai Várban, a Magyar Borok Házában tartják minden vasárnap este. A szünetben egy pohár borral kínálják a közönség tagjait, az előadást pedig gasztronómiai program egészíti ki: aki a belépő mellé vacsorajegyet is vált, az Apetito étteremben három fogásos magyaros vacsorát kap (gulyásleves, vasi pecsenye, rétes). Így tehát valóban egy este találkozik a bor, az étel és a kétféle zenei műfaj.
 
- A legfontosabb mégis az, hogy ez a zene szórakoztasson, hasson. Hogy a nézőtéren ülve el tudjuk engedni magunkat, és örömmel hallgassuk végig a műsort. Végtére is minden muzsika ezért van - mondta el Kelemen László.