Yava-durranás Lengyelországban

Zene


Yava_MestyanAdam_crop.jpg
Mestyán Ádám

A nagyszínpados produkción több ezer fesztiválozó táncolta, énekelte, őrjöngte végig a koncertet, amelynek végén ráadást követeltek maguk a szervezők is.

 
A koncertet megelőző televíziós interjúban a lengyel-magyar rockéletről és a Yava zenéjének különlegességéről faggatták a zenekart. A banda szlovák és lengyel menedzserei őszi nagyturnét és a hazainál nagyobb lemezeladást terveznek.
 
A zenekart 2001 őszén alakította Dus Polett és Mestyán Ádám. Eltérő hátterekből indultak, utóbbi a világhírű Vágtázó Halottkémek basszusgitárosa, míg Dus Polett népzenész és utcaszínházas volt. E kettőség azóta is a zenekar sajátja: a népzenei motívumok kortárs eszközökkel történő feldolgozása adja a zenekar egyik zenei oszlopát. Különösen azóta, hogy 2002-ben csatlakozott hozzájuk Róka Szabolcs, az egyik legismertebb kobzos és lantos, aki többek között a Tatrost erősítette.
 
Egyedülálló stílusuk már igen korán, a 2002-ben kiadott Rajta a Jelen! című kazettán is hallható: nemcsak a magyar népzene, hanem más népek muzsikája is hatást gyakorolt rájuk. Mindez érthető, hiszen Dus Polett évekig élt Indonéziában, s mind a wayang technikát, mind az indonéz nyelvet tökéletesen elsajátította. Mestyán arabistaként végzett az ELTE-n, huzamosabb időt töltött Észak-Afrikában, majd egy évet Kuvaitban.
 
2004 nemcsak Mestyán Magyarországra való visszatérése miatt jelentett fordulópontot a zenekar életében, hanem azért is, mert csatlakozott hozzájuk Németh László Fritz, aki húsz éven át a Vágtázó Halottkémek tagja, majd a MagUra zenekar alapítója volt. A dobos szerepét pedig Balogh Szonja vette át, akit a MagUra, illetve a Mátyás Attila Band-ből ismerhet a nagyközönség, és akit 2006-ban Szabó Kristóf váltott a Yavában.
 
A zenekar debütáló nagylemezének felvételei befejeződtek. Az új korong 2008 október elején jelenik meg. Az első publikus szám meghallgatható a Yavaspace-en.