Könyvtári kihívást hirdet a KIM az olvasás népszerűsítésére

Kultpol

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Könyvtári Intézet szakmai koordinálásával kihívást hirdet meg az olvasás-népszerűsítés és könyvtárhasználat előmozdítása érdekében – jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter Budapesten.

Hankó Balázs a pénteki fővárosi sajtótájékoztatón a kihívás céljának nevezte, hogy a magyar közkönyvtárak Kárpát-medence-szerte innovatív módszerekkel népszerűsítsék az olvasást, növeljék a látogatószámukat és a kölcsönzések számát. A hat hónapig tartó verseny végén kiválósági mutatók alapján (legnagyobb olvasóközönség-növekedés, legnagyobb kölcsönzésnövekedés, legnagyobb látogatószám-növekedés a könyvtári programok tekintetében, legnagyobb gyermekolvasószám-növekedés) díjazzák a könyvtárakat – közölte a miniszter.

Kiemelte, kategóriánként az első helyezett intézmények tízmillió forint, a második helyezettek ötmillió forint, a harmadik helyezettek pedig hárommillió forint pénzjutalmat nyernek – melyet olvasás-népszerűsítésre és szolgáltatásfejlesztésre használhatnak fel –, ezenkívül pedig három kiválósági különdíjat is kiosztanak az intézmények között.

A könyvtári kihívás behívás a könyvtárba és egyben meghívás az olvasásra – fogalmazott Hankó Balázs, majd hozzátette: büszkék lehetünk a magyar könyvtári hálózatra, ugyanis több mint háromezer bibliotékánk szolgálja nap mint nap az olvasás inspiráló élményét. Mindezt éves szinten 16 milliárd forinttal támogatja az állam – jegyezte meg. A könyvtárak szerepe megváltozott, melyhez alkalmazkodniuk kell: a könyvek mellé internet, az olvasás mellé beszélgetés, a kölcsönzés mellé pedig találkozások kellenek – fogalmazott a miniszter. Hankó Balázs bejelentette azt is, hogy az OSZK munkatársainak köszönhetően megújult a Kulturális és Innovációs Minisztérium könyvtárterme is, ahol a hazai és külföldi szerzők szépirodalmi alkotásain túl több, a művészetek, a vallás, a történelem, a néprajz és az irodalomtudomány művei, mintegy ötezer kötet lelhető fel – mondta.

Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke arról beszélt, hogy az egyik legdrágább dolog a pénzzel megválthatatlan életidőnk, melynek minősége, tartalma és mélysége szorosan kapcsolódik a könyvhöz és a könyvtárhoz.

Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke

A Könyvtári kihívást könyvtártípus és ellátott lakosság szerint több kategóriában hirdetik meg. Külön nevezhetnek az ötezer fő alatti lélekszámú települések könyvtárai, az ötezer fő feletti lélekszámú települések városi és községi könyvtárai, a vármegyei hatókörű városi könyvtárak és fővárosi könyvtárak, valamint a felsőoktatási könyvtárak és szakkönyvtárak.

A verseny részeként három kiválósági különdíjat is kiosztanak tízmillió forint, valamint öt-öt millió forint értékben. A program kiemelten fókuszál a könyvtárak közösségi szerepére, és az intézmények saját múltbéli teljesítményükhöz viszonyítva mérik a fejlődésüket. Az adott naptári évben meghirdetett verseny az előző naptári év statisztikai adatainak összehasonlítására támaszkodik. A Könyvtári kihívás kiemelt célcsoportjai a gyermekek és fiatalok, valamint az anyaországon kívüli, Kárpát-medencei magyarok.

Fotók: Kovács Tamás / MTI