Korán Múzeum nyílik Teheránban

Kultpol

A múzeum igazgatója, Maszud Noszrati elmondása szerint az épület teljesen kész, a könyvek a tárlókban már mind a helyükön vannak, és már csak arra várnak, hogy megnyithassák az épületet a látogatók előtt.

Az 1979-es iszlám forradalom előtt épült háromrészes földalatti épület legmélyebb pontja 14 méterre van a felszíntől. A múzeum igazgatójának elmondás szerint eleve kulturális központnak tervezték, de ez a forradalom után évekig fel sem merülhetett. Csak Akbar Hashemi Rafsanjani elnöksége (1989-1997) végén kezdték meg újra a munkálatokat 500 millió riál támogatással, hogy befejezzék a hetvenes évek nagyszabású terveit.

"Az épület 2001-ben hivatalosan is múzeum lett, mikor a Kulturális Örökség Szervezete (Cultural Heritage Organization) megvásárolt nyolcvan ritka Koránt. Ezekkel persze még elég sok munkánk akadt, mire eljutottunk idáig" - magyarázta a sajtónak az igazgató. Az épületben az utcaszinten található tető ablakként is funkcionál, így az épület - bár a föld alatt van - szinte minden része, a könyvtár, az aula és a kiállítótermek is elég fényt kaphatnak.

A Korán Múzeum a nyolcvan megvásárolt ritkaságon túl az egész országból, illetve az arab térségből megpróbálja összegyűjteni a különleges, ritka, szinte felbecsülhetetlen értékű kézírásos könyveket, melyeknek ez a hely méltó környezetül kíván szolgálni. A Múzeum ezen kívül gyűjti a világ összes Korán-fordítását is, melyeket később majd hasonló kiállítás keretében mutatnak be. A Múzeum célul tűzte ki az 1973-as Korán-törvény reformját is.