A történet fő vonalát 1944 utolsó és 1945 első napjai, Budavár ostormának legnehezebb periódusa adja: a Sziklakórház hétköznapjai, a küzdelem, amit az orvosok folytattak a sebesültek megmentésért egyre nehezebb körülmények között, amikor már se víz, se élelem nem volt már. Ezen időszak része az is, amikor a körülzárt várból az utolsó kétségbeesett meneküléssel próbálnak kijutni a civilek és a katonák, valamint a Széna téri nagy vérengzés ? mondta el Flautner Lajos az M1 aktuális csatorna szeptember 9-ei adásában.
Ebbe a környezetbe ágyazódik bele mellékszálon egy fiatal egyetemista fiú szerelmi története. A regényben Karády Katalin is megjelenik, aki gyakran járt sebesültek és katonák közé, hogy dalaival felelevenítse számukra az otthon melegét. Az énekesnő az eget és a poklot is megjárta, letartóztatták, így az ünnepelt dívából kémgyanús személy lett, akinek fogait kiverték a kihallgatások alatt. Ennek a szerencsétlen életsorsnak egy kis szeletét villantja fel a könyvben az író, aki maga is orvos: sebész professzor.
A cselekmény 1944 karácsonya előtt pár nappal kezdődik, amikor a város körbezárása befejeződik, és a kitörés végéig tart, amikor elcsitulnak a harcok és a Sziklakórház romjain találkoznak azok, aki életben maradtak.
A könyv legmegrázóbb része a Kitörés leírása, amely az apokaliptikus hiábavaló harc rettenetes látványait vizionálja. Az a tény, hogy a Széll Kálmán téren és az Olasz fasorban közel 20 ezer ember esett el, önmagában is döbbenetes. Többen mint a mohácsi csatában vagy a Normandiai Partraszálláskor az Omaha Beach-en az amerikai katonák közül.
A történet emléket szeretne állítani azoknak a fiatal életeknek, akik a sors akaratából belesodródtak ezekbe a végső harcokba. Ugyanakkor emlékeztet azokra az orvosokra és segítőikre is, akik a pusztulás és könyörtelen mészárlás közepette, mégis valami atavisztikus erővel, a végsőkig elszántan az emberi életek megmentéséért küzdöttek. A regény születését egy-másfél éves kutatómunka előzte meg ? közölte Flautner Lajos. A kötet az I.A.T. Kiadó gondozásában jelent meg júniusban.
Forrás: Kultúra.hu/MTI