Körhinta szegénységről, gazdagságról és a szerelemről

Egyéb

Ünnep előtti hangulatban érzi magát ? nyilatkozta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház Körhinta produkciójának rendezője a bemutató előtt egy hónappal tartott sajtótájékoztatón. Bár a hangsúlyok a színházi változatban máshová kerültek, Fábri Zoltán legendás filmjéhez kapcsolódik az előadás, mely 1956-ban cannes-i jelölést kapott és az MMA által legjobbnak ítélt 52 magyar filmalkotás egyike. Míg a többrétegű film aktuálisan a téeszesítésről is szólt, a színpadi feldolgozásban a szegénység és gazdagság, valamint a szerelem a fő téma. Utóbbit alátámasztja a filmbeli főszereplő Törőcsik Mari, aki szerint a neves francia író, Jean Cocteau úgy ítélte, a filmben ?fölzeng a szerelem?.

Zsuráfszky Zoltán, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes vezetője elmondta: táncosaival már korábban tervezték, hogy a Körhintát színpadra viszik. Az ötlet találkozott Vidnyánszky Attila elképzelésével, így most színházi közegben, színházi előadás részeként sikerült megvalósítani, ami nagy lehetőség és nagy lendülettel is fogtak neki. A falu érzésvilágát, szeretetét nem lehet legyőzni, ennek jegyében mutatják be a Kárpát-medence ritmusait a Gyimestől Rába-közig, 40 táncművész közreműködésével.

Cserhalmi György Debrecenben az Úri muriban dolgozott együtt Vidnyánszky Attilával, ahol Móricz világát elementáris erővel tudták bemutatni. 27 éve vidéken él, ezért közelről érinti, hogyan pusztul a paraszti kultúra, építészet és zene. A Körhinta bemutatásában törekvést lát e kultúra feltámasztására, megtartására, amiben örömmel vesz részt. Zsuráfszky Zoltánnal jóval korábban dolgoztak már együtt, a tánc, mint évszázadok óta csiszolódó nyelv hozzájárul a darab értékeihez.

Vincze Zsuzsa dramaturg és jelmeztervező még a táncforgatókönyv munkálataiban vett részt, és úgy tartja, hagyományos paraszti kultúránkhoz ismernünk kell habitusunkat, hibáinkat is, amit e mű erőteljesen közvetít, s amin keresztül szembe lehet nézni önmagunkkal. Lakatos Róbert népzenei ihletésű dallamaihoz a népköltészet gyöngyszemeiből válogatott szöveget, s néprajzos tudása segítette a népviseleti kosztümök tervezésében.

Az anyát megformáló Szűcs Nelli úgy érzi, róla szóló darabban vesz részt, mert felmenői között is előfordult, hogy a szerelmesek házasságát akadályozták, és valóságos anyaként hasonló pillanatokat él át felnövő lányával, amikor az szerelmes.

A két fiatalt játszó színész Kiss Andrea és ifj. Vidnyánszky Attila nagy várakozással készülnek a szerepre a legendás színészek, Törőcsik Mari és Soós Imre nyomában, és Farkas Dénes is szeretne méltó lenni a filmbeli szereplőt megformáló Szirtes Ádámhoz.

A Sarkadi-Fábri-Nádasy-Vincze: Körhinta színmű főpróbája február 19-én lesz, a bemutatót a következő napon, 20-án láthatja a közönség. A rendelkező próbák egyötödén már túl vannak, de még alakul a darab a kreatív próbafolyamat során. Gigantikus meglepetés várja a nézőket az előadás végén ? csigázta fel az érdeklődést a rendező Vidnyánszky Attila befejezésül, amiről többet természetesen nem árult el, az előadás nézői lehetnek a meglepetés részesei.

 

Csanda Mária