Közép-Európa legrégebbi lószerszámai

Egyéb

Mintegy kétezer-ötszáz éves lószerszámokra bukkantak Lengyelországban. A borostyánlevelekbe burkolt és bőrtarisznyába helyezett eszközök a legrégebbi ilyen leletek, amelyeket Közép-Európában feltártak.

Az észak-lengyelországi Torun közelében fekvő Cierpice településen véletlenül bronzból készült lószerszám-maradványokat találtak. Egy régész munkája végeztével bekapcsolva felejtett fémdetektora valamit jelzett a földben, ahol később 150 kisebb és nagyobb bronzdarabkát találtak, amelyek korábban egy nagy gyeplőt és zablát alkottak.

A növényi maradványok vizsgálatából kiderült, hogy valószínűleg borostyánlevelekbe csomagolták a lószerszámokat, mielőtt a bőrtarisznyába tették őket. „Ez az első ilyent típusú lelet Közép-és Kelet-Európában” – idézi Jacek Gackowskit, a toruni Nicolaus Copernicus Egyetem Régészeti Intézetének a munkatársát a PAP lengyel hírügynökség honlapja.

A szerszámokat a Visztula partjának közelében, egy homokos talajú hegyen találták meg. „Feltételezzük, hogy valaki elrejtette ezeket az értékes darabokat azzal a szándékkal, hogy majd később magához vesz őket. Csaknem egy teljes gyeplőre és zablára leltünk rá; az utóbbiból hiányzik az a kis fémdarab, amelyet a ló szájába helyeztek” – mondja Gackowski. – A lószerszámok stílusából arra lehet következtetni, hogy nomád népek, valószínűleg szkíták jóval északabbra, a luzitán kultúra térségébe is eljutottak valamikor a kora vaskorban, a Kr. e. 6. században – teszi hozzá, és emlékeztet arra, hogy szkíta fegyverek és díszek maradványait már korábban is feltárták, Chelmno térségében. „Lehetséges, hogy a cierpicei kincs egy drámai esemény emléke, amely a helyi lakosság és távolról érkezett, kulturálisan idegen, lovas látogatók között történt" – vélekedik.

Kiemelt kép: PAP/TytusŻmijewski