Egy szigetlakóval történt véletlen találkozás vezette el a régészeket a Skócia északnyugati részén található középkori halászfaluhoz. A falu egyike azoknak a friss történelmi emlékeknek, amelyeket a helyi közösség tagjainak ötletei nyomán fedeztek fel. A projektben többek között részt vett a Skóciai Ókori és Történelmi Műemlékek Királyi Bizottsága is. A szakértők most a terület és a feltárt emlékek elemzésén dolgoznak, amiben segítségükre vannak a lakosok régi felvételei is.
A tárgyak között szerepel az az agyagedény is, amelyet a Loch an Dunában találtak. Korábban ismeretlen halcsapdák és a falu jelenlétére utaló bizonyítékok kerültek elő Lochboisdale déli részéről. A halászfalu feltehetőleg Loch Uport közelében, North Uistban található. A kutatócsapat véleménye szerint a területet Havn-nak hívhatták, ami norvégul kikötőt jelent.
Dr. Alex Hale szerint a partmenti terület volt a legígéretesebb tipp, amelyet a helyiek adtak. "A JJ MacDonald helyi lakossal való találkozás egyike volt azoknak a váratlan pillanatoknak, amelyek csak akkor történnek, ha terepen vagy" ? mondta. "Véletlenül botlottunk bele JJ hajóházába. Lenyűgözött minket a lakóhelyéről és a környékről való hihetetlen tudása. Ő a legalkalmasabb arra, hogy beazonosíthassuk a helyet, nagy segítségünkre volt kutatásunk során."
Dr. Jonathan Benjamin szerint a helyiek tudása a kulcs a partmenti régészeti leletek tanulmányozásához. "Nem az a feladata a régésznek, hogy teljes munkaidőben a partok árapály változásait figyelje. Ezért támaszkodunk azoknak az embereknek a tudására, akik itt élnek, dolgoznak, közel a tengerhez, akik gyakran olyanokat is észrevesznek, amiket mi, idegenek, figyelemre sem méltatnánk, például hogy a halászháló kivetésének melyik partszakasz és mely napszak a legmegfelelőbb." "Elmagyarázzuk az embereknek, hogy tulajdonképpen mi is érdekel bennünket, mert elképzelhető, hogy láttak vagy észrevettek olyan dolgokat, amelyeket nem tartottak fontosnak és nem törődtek velük" - tette hozzá.
A Western Isles (Külső-Hebridák) partjai régészeti szempontból rendkívül gazdagok. 1831-ben 12. századi sakkfigurákat találtak Uig közelében egy homokdűne alatt, 2007-ben pedig ókori érmék kerültek elő, amelyek a Római Birodalom hatásának újabb bizonyítékaivá váltak. A homokdűnében talált sakkfigurához hasonlóan a helyszíneket gyakran titokban tartották, hogy megvédjék a területet a betolakodóktól.