Középkori temető Sajószögeden

Kultpol

(MTI) "A vélhetően XVI -XVII. századi temetőben csontokra, ékszerekre bukkantunk. A nyakláncok, karperecek bronzból készültek, ezek komoly támpontot adnak a sírok korának meghatározásánál" - mondta Szörényi Gábor, hozzátéve, hogy a miskolci Herman Ottó Múzeum munkatársai megkezdték a leletek mentését.

Elmondta, hogy nemesebb ékszerek nem kerültek elő. Ez arra utal, hogy viselőik nem voltak gazdagok, kis- vagy középnemesi származásúak lehettek.

A leletek, a sírok, illetve az itt talált ékszerek alapján nem állapítható meg, hogy Sajószöged, vagy pedig egy eddig ismeretlen középkori falu temetője a most feltárt hely - hangsúlyozta a régész.

"Az ásatás során eddig húsz olyan sírt sikerült feltárni, amelyek mindegyikét feltehetően még a középkorban bolygatták meg" - jegyezte meg Szörényi Gábor.

Elmondta, hogy a középkori temetkezések során egymást vágták a sírok, vagyis a korábban eltemetett személyekre újabbakat temettek. Ez azért alakult ki, mert akkoriban nagyon kis helyre, csak a templom köré kellett, lehetett temetkezni.

Szörényi Gábor elmondta: nagyon kevés az anatómiailag rendben talált csontváz, néha egy felső- vagy alsótest hiányzik a halottból. A feltárt emberi maradványokat Miskolcra szállítják, és antropológiai vizsgálatokat végeznek rajtuk. Szólt arról is, hogy a Sajószögeddel határos terület nem ismeretlen a régészek számára, 1941-ben már végeztek itt kisebb feltárásokat.

A múzeum munkatársai - az időjárás függvényében - várhatóan szeptember 25-éig befejezik a leletmentést.