Az április 23-ig látható kiállítás Dempsey Melinda, Gelley Kristóf András, Gyetvai Piroska, Koós Daniella, Kóródi Zsuzsanna, Mitter Anna Róza, Pápai Lilla, Sütő Erika, Szabó Péter és Véssey Anna munkáit vonultatja fel ? közölte a március 29-ei megnyitó után a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. az MTI-vel.
A közlemény idézi Matiszlovics Tibort, a MANK Nonprofit Kft. szolgáltatási igazgatóját, aki Kozma Lajos pályafutását méltatva hangsúlyozta, hogy a művész nem véletlenül névadója ennek az iparművészeti ösztöndíjnak. Kozma Lajos életpályája alatt az iparművészet, grafika és építészet több területén is maradandót alkotott.
Mint mondta: Kozma Lajos a 20. század első felének modern magyar építészetét és formatervezését meghatározó művészként a minőséget és mesterségbeli tudást tartotta a legfontosabb értéknek.
Matiszlovics Tibor szerint a tavalyi ösztöndíjasok munkái önmagukért beszélnek, és megmutatják, hogy az elmúlt években egy tehetséges kézműves tervezőkből álló, új generáció lépett színre.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának 2017. évi Kozma Lajos-ösztöndíjait Krucsainé Herter Anikó kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár adta át.
A közlemény szerint Krucsainé Herter Anikó kiemelte: a hagyomány és az anyagi elismerés mellett az ösztöndíj tekintélyét az is biztosítja, hogy minden évben egy független szakmai zsűri ítéli oda az elismerést. ?Így kizárólag a tehetség és a teljesítmény, a pályázó szakmai előítélete és a bemutatott művek kvalitása határozza meg azt, hogy kik kaphatják meg az elismerést? ? hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a ösztöndíjjal támogatják azt is, hogy a legjelentősebb innovációk piacképes termékké vagy autonóm művé válhassanak, egyesítve magukban a művészi tevékenységet és a felhasználhatóságot.
Kozma Lajos-ösztöndíjban részesült idén Kárpáti Judit Eszter, Bősze Eszter, Fabricius-Nagy Emese, Kovács Eszter, Strohner Márton József, Farkas Pap Éva, Kóródi Zsuzsanna, Pápai Lilla, Gelley Kristóf és Simon Viktória.
A Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjat 1987-ben a Művelődési és Oktatási Minisztérium alapította a 35 évnél fiatalabb, Iparművészeti Egyetemet végzett, önálló művészi tevékenységet folytató kézműves-iparművészek számára. Az ösztöndíj a legjelentősebb innovációk piacképes termékké vagy autonóm művé fejlesztéséhez nyújt egytől három évig támogatást, amelyre 1988-tól évente pályázatot írnak ki.
Az ösztöndíj összege havi bruttó 100 ezer forint, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a MANK folyósít ? írták a közleményben.
Forrás: MTI
Fotók: Csákvári Zsigmond