A közönség és a zene szeretetéért

Egyéb

Meglepődött, hogy majdnem kétszer annyian jelentkeztek az induló zenekaroknak kiírt pályázatra, mint tavaly? Hogy hallgatnak meg ennyi előadót?

Azoknak lett igazuk, akik azt mondták, hogy legalább négyszáz jelentkezőre számítsunk. A meglepődés helyett inkább azt mondanám: örülök. A 347 pályázat ugyanis számomra azt jelenti, hogy a Cseh Tamás Program első éve sikeres volt. Olyasmi indult el, amihez szívesen csatlakoznak a zenészek. Persze tudom, nem lesz egyszerű a több száz pályázóból azt a huszonötöt kiválasztani, akik a következő évadban támogatást kapnak. A kollégium tagjaival abban állapodtunk meg a pályázat megjelenése előtt, hogy a tavalyitól eltérően, idén nem hallgatunk meg mindenkit élőben. Csak azokat hívjuk be a színpadi meghallgatásra, akiket a pályázati anyaguk, közte a hanganyagaik alapján egyébként támogatnánk. Az viszont nem változik, hogy a meghallgatáson nemcsak a kollégiumi tagok, hanem a program első és idei évében is tevékenykedő mentorok, illetve más zenészek is ott lesznek, és véleményt mondanak, ami alapján eldől a támogatottak köre.

Mikorra derülhet ki az eredmény?

A kollégium tagjainak a 347 pályázathoz kapcsolódóan nagyjából 1000 felvételt kell meghallgatniuk. Abban állapodtunk meg, hogy szeptember első hetére mindenki felállítja a maga szűkített listáját, és akkor eldöntjük, hogy melyik legyen az az 50-100 formáció, akiket élőben is szeretnénk megnézni szeptember utolsó napjaiban. Ha ezt a menetrendet tudjuk tartani, akkor október első felében megszülethet a végleges döntés.


Mit lehet mondani azoknak, akik kimaradnak, esetleg másodszor is hiába próbálkoztak?

Köszönetet. Nemcsak azért, mert a bizalmukkal kitüntettek bennünket, hanem mert a hazai könnyűzene fontos, megbecsülendő szereplői. Mert értelmes dologgal töltik a szabadidejüket, mert sokakat szórakoztatnak, és mert nemcsak zenélnek, de zenefogyasztók is. Meg kell becsülni őket. Remélem, nem a támogatásért, hanem a közönség és a zene szeretetéért lépnek színpadra. És ne felejtsék el, hogy a Cseh Tamás Program nemcsak ezzel az egy pályázattal segítheti a pályájukat. A klubtámogatás, az előzenekari program, a nemzetközi piacra lépés támogatása vagy éppen a menedzsmentképzés is kínál olyan lehetőségeket, amivel érdemes élni. A Cseh Tamás Programirodán keresztül szeretnénk tartani a kapcsolatot azokkal is, akik nem nyernek, ahogy az elmúlt évben is tettük.

A napokban megjelent a Klubtámogatási Alprogram pályázata. Itt is a tavalyinál több jelentkezőre számítanak?

Nem tudom, hogy működik-e a fővároson túl annyi könnyűzenei koncerthelyszín, hogy a tavalyi hatvannál jelentősen többen pályázzanak. Ha igen, az elsősorban a zenekaroknak és az előadóknak jó hír, hiszen akkor van hol élő koncerteket adni. Mi azt szeretnénk, ha minden megyében minimum egy olyan klubot tudnánk támogatni, ami nemcsak a hazai könnyűzenészeket tudja kiszolgálni, de a helyi közönséget is.

Ha több lesz a pályázó, van lehetőség a rendelkezésre álló keret növelésére?

Elméletileg igen, hiszen a tavalyi 500 millió helyett ebben az évben 960 millió forintból gazdálkodhat a Cseh Tamás Program. Ám sok olyan dolgot is szeretnénk idén megvalósítani, amire tavaly vagy nem futotta vagy eszünkbe se jutott. Ilyen lehet például a határon túli területeknek szóló, hasonló klubtámogató pályázat. Vagy a próbatermek kialakítását és a könnyűzenei oktatást célzó elképzelések.

Mikorra várhatók a többi alprogram pályázatai?

A márciusban létrehozott ideiglenes kollégium a megalakulásakor ígéretet tett arra, hogy a 2015-16-os évad pályázatait a lehető leggyorsabban kiírja. Ennek köszönhetően jelent meg július 3-án az induló zenekaroknak szóló, most pedig a Klubtámogató Alprogramhoz kapcsolódó pályázat. Az Előzenekari Alprogram pályázata lényegében készen van, így az hamarosan megjelenhet. Ezt a médiatámogatási pályázatok követhetik, amin még dolgozik a kollégium, de mivel ezt is nagyon várják, remélem, szeptemberben ez is kijöhet. Ennyi pályázat feldolgozása és elbírálása nem kis feladat, főleg, hogy közben a többi alprogram pályázatát is igyekszünk előkészíteni.

Mindezek fényében nem bántódott meg Lovasi András nyilatkozatán, illetve az NKA reakciójára adott válaszán?

Mivel a Cseh Tamás Program lényegében átengedett adóforintokból működik, nem tehetem meg, hogy bárkinek a véleményén megbántódjak. Főleg nem egy zenészén. Az más kérdés, hogy nem értek egyet Lovasi András alapfelvetésével, miszerint például az ő zsebéből kivett pénzekkel támogatjuk a kezdő zenekarokat vagy az őket előzenekarként turnéra vivő profikat, a piaci alapon szinte életképtelen vidéki klubokat és rajtuk keresztül nagyon sok befutott zenészt. Abban bízom, hogy mind a ketten ugyanazt akarjuk: segíteni a hazai könnyűzenei szakmának. Lovasi András exhibicionista művészként ezt hangosan kiabálva teszi, mi, kvázi hivatalnokként csendben dolgozva. A többség úgyis az eredmények alapján ítél majd meg bennünket.