Külföldi turnéra indul a Magyar Állami Népi Együttes

Egyéb

A május 5-én, a Hagyományok Házában tartott sajtótájékoztatót a Magyar Állami Népi Együttes tagja, Nemes Szilvia vezette fel, aki hagyományos népi viseletben. Kiemelte, hogy bár külső szemlélőnek a foglalkozása csupán csak szórakozásnak tűnhet, de az ő szemükben a ?tánc nem csak öröm és izgalom, hanem hivatás, az utazás pedig felelősség?, mivel az országot képviselik a külföldi fellépések során. A jelenlévőket Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója köszöntötte. Elmondta, hogy a Hagyományok Háza 2001 óta működik együtt Magyarország elsőszámú hivatásos néptánccsoportjával, Magyar Állami Népi Együttessel, így jövőre ünneplik a 15 éves évfordulót. Az együttes viszont addig sem fog unatkozni: erdélyi, ukrán, oroszországi, valamint török turné is vár rájuk az elkövetkező hónapokban.

Őt Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője követte. ?A tavasz számunkra mindig a bemutatók időpontja, amikor összegyűjtjük az erőforrásainkat, összetesszük mindazt a tudást, amit az elődeink ránkhagytak és azt próbáljuk úgy színpadra állítani, hogy azt ne múzeumként, hanem a mai ember számára is átélhető élményként jelenjen meg? ? fejtette ki az előttük álló időszak hitvallását. A külföldi turné első állomása Erdély, ahol május 13. és 19. között lépnek fel többek között Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen és Nagyváradon.

Az erdélyi turné után a 2014 novemberében már sikerrel bemutatott Megidézett Kárpátalja ? Hágókon innen és túl című előadással járják be Kárpátalját, Nyugat-Ukrajnát és Kijevet, két turnusban: először május 26. és június 1. között, majd június 21-22-én térnek vissza. A külföldi fellépések sora ezzel nem ér véget: Magyar Rapszódia című előadásukat az Oroszországi Magyar Kulturális Napok rendezvénysorozat keretében is megmutatják. Ősszel pedig Törökország következik, ahol az Ankarai Magyar Napokon lépnek fel.

Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára kiemelte a tánc és a népzene fontosságát a nemzetek közötti kommunikációban, hiszen túlmutat a verbalitáson, így univerzális üzeneteket közvetíthet. Az országimázs-értékkel bíró turné támogatása azért is kiemelt jelentőségű, mert egyesítő erővel bírhat: nem csak a diaszpórában élő magyarság önérzetét, hanem a kultúrák közötti párbeszédet is erősíti. Elárulta, hogy a népzene különösen közel áll hozzá, és zeneakadémiai tanulmányai mellett prímás tanfolyamra is járt.

A felszólalók sorát Pál István ?Szalonna?, a Magyar Állami Népi Együttes prímása zárta, aki maga is Kárpátaljáról származik. Ő a műsor zenei koncepcióját mutatta be az érdeklődőknek. Három műsort adnak elő a turnék során: a Megidézett Kárpátalja, a Szarvasének és a Magyar Rapszódia című előadások. Bár más stílusban, de mindhárom ugyanazt az üzenetet próbálja közvetíteni: a nemzetek közötti békés együttélés lehetőségét. Ez különösen a kárpátalján előadott műsorra lesz igaz. A Szarvasének a népi táncmozdulatok keveri a mai modern táncformákkal. A Magyar Rapszódia pedig a magyar néphagyományokra jellemző színességet és hullámzó érzelmeket próbálja visszaadni.

A sajtótájékoztatót a Magyar Állami Népi Együttes fellépése zárta, akik a Magyar Rapszódia című előadásuk egy részletét adták elő a megjelenteknek.

Fotók: Papp Eszter