Különböző technikák, azonos üzenet – hazai művészek a környezet védelméért

Képző

Hogy mi a művészet? Szórakozás, állásfoglalás, kritika, felszólalás, humor, üzenet – vagy akár mind együtt. A most következő alkotókat a környezet szeretete és védelme foglalkoztatja, és megmutatják, milyen sokféle módon közelíthetünk ehhez a kérdéshez.

Kovács Bíborka Annabella

Ami számunkra kidobandó szemét, az ő számára valódi kincs. A művész újrahasznosított anyagokból és szemétből készít szobrokat és installációkat, munkái között ugyanúgy megtalálható a kalitka, mint a makramé vagy a szemeteszsák-medúza. Tavaly a Trash Art Magyarország különdíját is elnyerte szemét-bálnájával, amivel a tengerek és óceánok szennyezettségére, és élőviláguk pusztulására adott éles választ.

Harkels Puppetry

Az előadóművészetek területén különösen nagy kihívás odafigyelni a ökolábnyomra – hiszen már a szállítástól kezdve rengeteg hulladék keletkezik – , azonban a Harkels Puppetry csapata szerint egy kis társulat esetében ez közel sem lehetetlen. A bábkészítők mindent megtesznek az ügy érdekében: elsősorban lomizott és second-hand anyagokból állítják össze figuráikat, és a lehető legkevesebb hulladékot termelik a gyártás alatt. Érdemes megnézni a bábjaikat, hiszen nem csak környezetbarátok, de gyönyörűek is.

Péli Barna

Purhab-figurái új fejezetet nyitottak a szobrászat történetében. Az alkotó bebizonyította, hogy az egyik legtöbb alapanyagot (és ezáltal) pénzt igénylő művészeti ág is működhet hulladékmentesen és fenntartható módon, és még csak hatalmas kompromisszumokat sem kell kötni érte. Barna minden egyes kiállítására saját régi szobrait bontja részekre és alakítja át, így voltaképpen nem él fel több alapanyagot, mint ami a „kezdő készlet" része volt.

Rizoszféra Könyvműhely

A Rizoszféra Könyvműhely nem árul el túl sokat magáról azon kívül, hogy a Nyimi Öko Közösséghez tartoznak, de Instájukat végiggörgetni már önmagában kész felüdülés. Gyönyörű tusrajzaikkal a természet és az élővilág szeretetére hívják fel a figyelmünket, és olyan menő csapatokkal kooperálnak, mint például a Nagyszékelyi Füvészkert Műhely. Ha időnként megállunk, és hozzájuk hasonlóan elmélázunk az érintetlen természet szépségén, talán jobban megérezzük a mindennapi, környezetromboló tevékenységeink súlyát is. A felelősségteljes viselkedés sokszor csak egy mozdulatot igényel.

Bognár Angéla

Mondhatnánk, hogy Bognár Angéla cipőket tervez, de valószínűleg minden olvasónk másra asszociálna, mint ami a valóság. A lány mestermunkájához a természet készen kapott formáit használta, és azt vizsgálta, mely elemek illeszkednek a lábunkhoz, és hogy lehet ezeket beavatkozás nélkül viselni. Angéla a kísérleti fázis során mezítláb járta az erdőket, így tapasztalta meg, hogy hol van hely a lába számára, hol illeszkedhet emberi minőségében a természet szabta világba.

PALDRA land-art

Korábban már olvashattatok nálunk pénteki kultúrrandit a PALDRA land-art projekt két kreatívjával. Ez a lista elképzelhetetlen lenne nélkülük. Módra Betti és Palásti Kristóf anyanyelvi szinten beszélnek „természetül", és – ahogy ők fogalmaznak – nem ellene, hanem vele együtt készítik el különleges alkotásaikat. Szintén az ő nevükhöz fűződik a NADRA textil, aminek tervezéséhez Betti a vadon élőlényeiből, a természet váltakozásából és a csillagokból merít inspirációt.

Simor Péter

Simor Péter egyszerű, de igencsak elgondolkodtató alkotásokkal üzen mindenkinek, aki töménytelen hulladékot termel: itt az ideje, hogy észrevegyük, ahogy az ökológiai lábnyomunk növekszik, és egy kis tudatossággal és odafigyeléssel megállítsuk ezt a folyamatot. Maradéklények című projektjében arra kereste a választ, hogy egy látszólag értéktelen tárgy, néhány megmaradt linóleumcsík képviselhet-e értéket. A projekt azóta kerámiatárgyakkal is bővült, természetesen az előre kijelölt útvonal mentén.

Kóró Flower Club

Ha szembejön veled a Kóró Flower Club, felejtsd el mindent, amit eddig a virágkötészetről gondoltál. Gwizdala Dáriusz virágkompozícióit az idő alakítja: a művész a virágok szedésének sorrendjében rendezi össze alkotásait, ezáltal tökéletes lenyomatát képezve a gyűjtögetés folyamatának. Egyedi stílusát valahova a trash és a pszidehelikus stílus közé sorolnánk, de ezt inkább mindenki döntse el maga. Egy szó, mint száz: Kóró művészete rámutat a természet sokszínűségére, és arra, hogy egy virágcsokor sokkal több módon értelmezhető, mint elsőre gondolnánk.

Macondo

Szőnyegi Zsófi, a Macondo márka megálmodója elsősorban gyapjúfilc-táskákat készít, de ha ideje engedi, akvarellfestékekkel is szívesen kísérletezik. Olyannyira, hogy festményei már helyet kaptak többek között az Eventuell galéria fenntartható törekvésekről beszámoló tárlatán is. Instagramja pedig valódi meditációs utazás: a gyönyörűen megkomponált, szolid csendéletek, a lopva elhelyezett növénykék és a tusrajzok órákra beszippantják a látogatót.

Sinkovics Ede

Sinkovics Ede fogyasztási hulladékokból készít szobrokat, portrékat, „festményeket", így irányítja figyelmünket a kíméletlen mennyiségű hulladéktermelésre. Ahogy Kovács Bíborka Annabella esetében láthattuk már, Ede számára is potenciális alapanyag lehet abból, amit mi a kukába hajítanánk: alkotásain egy-egy jól ismert márka logóját is felfedezheti, aki figyel a részletekre. A művész hisz a forradalom erejében, éppen ezért küldetésként tekint az alkotásra, bízva abban, hogy a művészet eszközein keresztül megszólíthatja az embereket.

Kiemelt kép: Sinkovics Ede alkotása, The Dirt of Venus, 2018.

Zöld december
A témában lásd még:
Búvárkodjunk a ternészetben
Természetes játékok magyar készítőktől

Iránytű a rózsa labirintusához