Különleges acélszobor kerül Szeged belvárosába

Képző

Az alkotók egy olyan dinamikus formavilágú térplasztikát álmodtak meg, amely a szecesszió, a kortárs építészet és a természet inspirációiból építkezik.

A pályázat első helyezettje, a Flow.
A pályázat első helyezettje, a Flow

Lezárult a Kész Csoport által meghirdetett képzőművészeti pályázat, amelynek célja egy különleges műalkotás megtervezése volt Szeged belvárosába, a Tilia irodaház belső udvarába, mely a közforgalom számára is nyitott passzázsként funkcionál majd a Hajnóczy és Gutenberg utcákat összekötve. A zsűri döntése értelmében a nyertes pályamű a Lénárd Ilona és Kas Oosterhuis alkotópáros Flow című szobra lett, amely modern és dinamikus formavilágával gazdagítja a város kulturális és építészeti környezetét. A Tilia irodaház Szegeden, az egykori Gutenberg utcai polgári leányiskola felújításával és kibővítésével jött létre. A százötven éves, korhűen rekonstruált épület és a modern építészeti megoldások összhangja egyedülálló atmoszférát teremt, így a nyertes műalkotásnak is teret adó belső udvar különleges találkozóhellyé válik majd a városlakók és az irodahasználók számára.

A pályázatra összesen 42 pályamű érkezett be, amelyek rendkívüli sokszínűséget mutattak. Egyes alkotók merész, extravagáns formákkal kísérleteztek, míg mások az épület meghatározó motívumait emelték ki, és akadtak, akik a hársfa és a természet szimbolikáját helyezték a középpontba a Tilia elnevezésre reflektálva.

A zsűri tagjai különböző képzőművészeti és építészeti területeket képviseltek: Kopasz Tamás Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, Brzózka Marek szobrászművész, Varga Mihály, a Kész Csoport alapítója, Árvai István, a K-Arts Művészeti Alapítvány kurátora, valamint Földes Dalma, a Kész Ingatlan Kft. főépítésze döntöttek a győztesről. „Örömmel láttuk, hogy a pályázók milyen kreatív módon közelítették meg a feladatot. A döntést végül az a koncepció segítette, amely egyszerre reflektált a helyszín építészeti adottságaira és teremtett egyedi atmoszférát a térben” – mondta Földes Dalma, a Kész Ingatlan főépítésze.

A győztes, Flow névre hallgató alkotást a második helyen Plank Antal futurisztikus pályázata követi a díjazottak sorában, a harmadikon pedig az S39 Hybrid Design tervezőcsapatának terve végzett. A Flow Lénárd Ilona gyors, impulzív vázlatai alapján készült, amelyek az intuitív, áramló mozdulatok centrifugális és centripetális dinamikáját jelenítik meg. A műalkotás 13 rozsdamentes acélkomponensből áll, amelyek egymáshoz kapcsolódva egy harmonikus, mégis mozgalmas szerkezetet alkotnak. A kompozíció a tér különböző elemeit ötvözi: inspirációként szolgáltak az egykori polgári leányiskola jellegzetes szecessziós stíluselemei, az új épület kortárs építészeti vonalai, valamint a természet organikus formái. Emellett az egymásba fonódó acéllemezek olyan összetett rendszert alkotnak, amely minden nézőpontból új és meglepő látványt nyújt majd.

Az alkotási folyamat a „file to factory” gyártási modellt követi, amely minimalizálja az anyagveszteséget, és fenntartható módon valósítja meg a tervezési koncepciót. A szobor átadása a Tilia irodaház hivatalos megnyitóján várható.