Különleges barokk kiállítás nyílik Gödöllőn

Kultpol


kincsestemplomok.jpg
fotó: Frigyesy Ágnes

A kiállítás helyszíne a tavaly, európai uniós forrásból, a Közép-magyarországi Operatív Program keretében felújított Rudolf-szárny modern múzeumi technikával felszerelt emeleti teremsora, amelyet a restaurált, 19. század eleji falfestés tesz még különlegesebbé. Az előtérben a kiállítás bevezetőjeként Kresz Albert fotóművész ihletett képeit láthatjuk azokról a templomokról, amelyek a főúr támogatását élvezték. Az első két terem Grassalkovich életútját, személyes kapcsolatait mutatja be az egyház életében és a világi hatalomban fontos személyekkel: Althann Mihály Frigyessel és Mihály Károllyal, valamint Migazzi Kristóf püspökökkel, III. Károllyal és Mária Terézia királynővel. Az említettek korabeli festményábrázolásain kívül itt állítják ki a Mária Terézia alapította Szent István-rend díszruháját, emlékérmét és alapszabályát, ugyanis a kastély építtetőjét érdemei jutalmául Mária Terézia a Rend tagjává avatta. Ugyanitt a királynő által adományozott miseruhát és palástot, valamint Grassalkovich egyháztámogatói tevékenységét bizonyító eredeti iratokat, személyéhez kötődő relikviákat, köztük a főúr végrendeletét tekintheti meg a látogató.

A következő szobában Nepomuki Szent János kultuszával, annak tárgyi és írásos emlékeivel ismerkedhetünk. A Nepomuki-kultusz magyarországi elterjesztéséért Grassalkovich is sokat tett, mivel védőszentjeként maga is nagyon tisztelte. Itt kap helyet a legjelentősebb magyar Nepomuki Szent János kultusztárgy-gyűjtő anyagának több, még soha ki nem állított tárgya.
A Váci Székesegyházi Kincstár és Egyházmegyei Gyűjtemény és az Egyházmegye számos plébániája is támogatja a kiállítás megrendezését legbecsesebb, 18. századi darabjaival. Kegytárgyak, miseruhák, kelyhek, gyertyatartók, szobrok és festmények mutatják be a korszak egyházi kultúráját és a mecénás főúr bőkezűségét.
 
A mostani kiállítás új megvilágításba helyezi Grassalkovich I. Antal egyházi mecenatúráját, tekintve, hogy az idevágó anyag még sohasem volt együtt látható, sőt, nem kevés olyan tárgyat is bemutatnak, amelyekkel először találkozhat a szakma és a nagyközönség. A kiállításhoz tudományos igényű, fotókkal gazdagon illusztrált kétnyelvű katalógus készült. A tárlat látogatását szakvezetésekkel egészítik ki, amelyet a kastély múzeumi osztályának munkatársai és a Kastélybaráti Egyesület tárlatvezetői tartanak.
Több korosztály számára kidolgozott múzeumpedagógiai foglalkozásokat is kínálnak előre egyeztetett időpontokban. A kiállítás anyagának jelentős részét a Váci Székesegyházi Kincstár és Egyházmegyei Gyűjtemény tulajdonában lévő tárgyak és ábrázolások teszik ki, ezen kívül a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Országos Levéltár, a Magyar Nemzeti Galéria mellett több más köz- és magángyűjtemény, valamint több jelentős egyházi gyűjtemény is hozzájárul legbecsesebb kincseivel.