?Az Ifjúsági Világkórus 1989 óta működik, és három nagy nemzetközi zenei szervezet: az Európai Kórusszövetség ? Europa Cantat, az IFCM (Kóruszenei Világszövetség) és a Jeunesses Musicales International (Nemzetközi Ifjúsági Zenei Szövetség) alapította. Ők hozták létre az Ifjúsági Világkórus Alapítványt is, amely a projekt mögött áll, és dönt minden évben arról, hogy mely karnagyokkal, milyen zenei témában, hol szervezik meg a következő turnét? ? magyarázta Móczár Gábor. Hozzátette: ?minden évben kell egy vendéglátó ország, amely szervezi a turnét, és biztosítja annak pénzügyi hátterét is. Egyszer már volt Magyarországon a program: 1991-ben. Az idei vendéglátásnak az apropóját pedig a 2015-ben Pécsett megrendezett legnagyobb európai kórusfesztivál, az EUROPA CANTAT sikere adta. Ez alapján pályázta meg és nyerte el a 2017-es nyári turnét Pécs város, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft., valamint az EUROPA CANTAT-ot követően az irodáját Pécsre áthelyező Közép-kelet-európai Kórusközpont.?
A csaknem tíznapos pécsi próbaidőszakot követően az Ifjúsági Világkórus július 13-án, a Kodály Központban ad nyitókoncertet, majd fellép műsorával Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és Szlovéniában. ?Az idei turné koncepciója az volt, hogy az Ifjúsági Világkórus Pécsett készüljön fel, az egyik karnagy mindenképpen legyen magyar, és szerepeljen a programjában magyar kórusmű. Arra is törekedtünk, hogy összekapcsoljuk Magyarországot a déli szomszédos régió országaival. Két előkoncerten már túl is vagyunk, amelyek a felkészülést segítették elő. Zomborban (Vajdaság) és Eszéken (Baranya horvátországi része) lépett fel az Ifjúsági Világkórus, a hivatalos nyitókoncert után pedig Budapestre megyünk, július 15-én pedig elindulunk a turné többi országába? ? foglalta össze Móczár Gábor.
Az elnök arról is mesélt, mit hallhat a közönség a koncerteken. ?A koncerteken közel ugyanazt a műsort adjuk elő. Két nemzetközileg elismert karnagy vezényel: Ken Wakia (Kenya) és Pad Zoltán (Magyarország). Pad Zoltán alapvetően a romantikától a napjainkig terjedő középeurópai kórusrepertoár legjavát mutatja be ? már amennyire ez 45-50 percben lehetséges. Ebben a részben szerepelnek a német romantikus kórusirodalom gyöngyszemei, de hallhatja a közönség Kodály Zoltán-művét, egy szerb-ortodox egyházzenei darab és felhangzik kortárs szlovén zeneszerző műve is. Azaz próbáltuk megjeleníteni a műsorban is azt a régiót, amelyet a kórus a turné során felkeres. A második részben kievezünk Európából: a kenyai karnagy teljesen más zenei témák és műfajok világába vezet el minket. Összeállításában világzenei, popzenei feldolgozások, gospel is szerepel.?
Az Ifjúsági Világkórus színvonalas, nemzetközi zenepedagógiai-társadalmi projekt, amely minden évben 17?26 év közötti, tehetséges, fiatal énekeseket szervez kórusba a világ minden tájáról. ?Nagyon nagy a verseny, rengeteg a jelentkező, a beválogatott énekesek fantasztikus előképzettséggel rendelkeznek, és nagyon gyorsan tanulnak. Európából nagyon sok ország képviselteti magát idén: van két magyar énekes a kórusban, van horvát, szlovén, szerb résztvevő, de érkeztek kórustagok Japánból, Kínából, Brazíliából, Venezuelából, Ausztráliából, Kanadából, Kenyából és Kongóból is? ? tudtuk meg Móczár Gábortól.
Az UNESCO "Artist for Peace" díjjal is kitüntetett kórusban az 1989-es alapítás óta megszervezett mintegy 35 turné során több mint 1000 énekes kapott lehetőséget 65 országból, akik összesen 46 világhírű karnaggyal dolgozhattak több mint húsz CD- és DVD-felvételt publikálva.
Az egész éves előkészítést, a logisztikai és művészeti szervezést a turnét szervező partner ZsÖK NKft. és az Európai Kórusszövetség ? Europa Cantat Közép-kelet-európai Központja végzi, a projektet támogatja az EMMI és Pécs MJV Önkormányzata. A szervezőpartner pedig az ECA-EC Közép-kelet-európai Kórusközpont.
Forrás: Kultúra.hu/kodalykozpont.hu