A Középbirodalom mintegy félezer éves korszak, amelyben a XI–XIV. dinasztia uralkodói ültek a fáraói trónon. A XI. dinasztia első uralkodója, I. Montuhotep fáraó újraegyesítette Alsó- és Felső-Egyiptomot, a birodalom fővárosa ismét Théba lett. Az egyesítéssel létrejött Középbirodalom kezdetét és végét a források Kr. e. 2160 és Kr. e. 1633 között jelölik meg. Ez idő alatt Egyiptom második nagy virágkorát élte.
A vallásban jelentős változást jelentett, hogy Ámon lett a főisten. A művészetek területén is élénk pezsgés volt, különösen a szobrászatban születtek a megelőző korokhoz képest újszerűbb alkotások. Ebben az időszakban virágzott fel az egyiptomi irodalom is. A korszaknak, egyben a XIV. dinasztia uralkodásának a Szíria-Palesztina és Fönícia területéről érkező nyugati-sémi népcsoportok, a hükszoszok vetettek véget.
A luxori helyszínen 2018-ban és 2019-ben már találtak szarkofágokat. A friss felfedezésre 2024. december 16-án, egy két hónapos misszió legvégén került sor – erősítette meg az AFP-nek a Les Dernieres Nouvelles d’Alsace (DNA) című regionális napilap beszámolóját a Strasbourgi Egyetem Egyiptológiai Intézetének igazgatója, aki részt vett a misszióban.