Az amerikai kongresszus kulturális központokat sürget Kínában

Kultpol

(MTI) - Richard Lugar szenátor egy közelmúltbeli meghallgatáson azt kérte Hillary Clinton külügyminisztertől, hogy kínai partnereinek vesse fel az intézetek ügyét. Meg kell szüntetni azt az aránytalanságot, hogy míg Kína ennyi kulturális központot működtet az Egyesült Államokban, addig a pekingi vezetés csak négy ilyen amerikai intézmény működtetését teszi lehetővé.

   
Washingtoni elemzők szerint a kínai kormány azért csak legfeljebb négy központi működését engedélyezi, mert attól tart, hogy azok az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos kérdéseket feszegetnék.
   
Jelenleg egyetlen amerikai kulturális központ sem működik Kínában, csak a pekingi amerikai nagykövetségnek van egy kulturális szekciója. A külügyminisztérium közölte, hogy bár tervezik néhány létesítését, de a pénzügyi korlátok miatt annyiról szó sem lehet, mint ahány kínai központ működik az Egyesült Államokban.
   
A kínai kulturális központokat, a Konfucius Intézeteket az Egyesült Államokban többnyire egyetemeken, iskolákban működtetik, azokkal partnerségben. Vezetőik gyakran nem kínai származású amerikaiak, akik részt vesznek a kínai nyelvoktatásban, kínai művészeti és kulturális programok szervezésében. Egy-egy ilyen központ indulását Peking 1 millió dollárral segíti, és az éves működtetéshez 200 ezer dollárt ad.
   
"Nekünk nincs ennyi pénzünk a költségvetésben, tehát korlátozott a mozgásterünk" - közölte Clinton a szenátusban, és utalt arra, hogy a tervezett amerikai központokat Kínában önálló intézményként működteti majd a külügyminisztérium. Azt nem közölte, hány létesítményt terveznek, de a külügyminisztérium 2011-es költségvetésében 8-10 amerikai külföldi "közpolitikai centrum" támogatásához kér pénzt, 14,5 millió dollárt a kongresszustól. A központok célja az lesz, hogy megértesse és népszerűsítse az amerikai kormányzati politikát az idegen országok lakossága körében.