(MTI) - A főpolgármester beszédében felidézte Koestler életútját, valamint emlékeztetett arra, hogy a Kösztler Artúr néven született alkotó tizennégy éves koráig a VI. kerületi Szív utcában élt. "Egy olyan férfi szobrát avatjuk ma itt, aki egyszerre küzdött szóval és tettel mindkét európai XX. századi totális ideológia és állam ellen" - mondta Demszky Gábor, aki Koestler művei mellett újságírói pályafutását is méltatta, felidézve hogy a spanyol polgárháborúból is tudósított, s hogy a falangisták börtönéből csak nemzetközi nyomásra sikerült kiszabadítani.
A főpolgármester, aki az antiszemitizmust a magyarellenesség egy formájának nevezte, emlékeztetett arra, hogy számos világhírű tudós - például Szilárd Leó, Neumann János és Wigner Jenő - tanult, gyerekeskedett a VI. kerületben. Sokkal gazdagabb lenne Magyarország, ha az antiszemitizmus miatt nem kellett volna elhagyniuk az országot - tette hozzá Demszky Gábor, aki szerint Arthur Koestler hazatérését jelzi a szoborállítás. "Harcoljunk egyszerre és olyan bátran a totális eszmék és gyakorlat ellen, mint ő harcolt" - mondta a főpolgármester.
Verók István kifejtette: nem Koestlernek volt szüksége szoborra, hanem "nekünk, hogy kerületünk leghíresebb szülöttét ország-világ előtt magunkénak mondhassuk". A kerület polgármestere, aki személyes emlékeit is felidézte beszédében, kifejtette: az író - akit 2005-ben a kerület posztumusz díszpolgárává avatott - halála után huszonhat évvel visszatért oda, ahonnan elindult, Budapestre.
A Lövölde téren felállított szobor 28 millió forintba került, a költségeket a főváros, a kerület és a KOGART Alapítvány állta.