Átadták a Fraknói Vilmos-díjat

Kultpol

MTI - Erdő Pétert a magyar teológiai és közéleti munkássága, több mint kétszáz szaktanulmány és tizenhat monográfia az egyházjog és a középkori kánonjogtörténet köréből tette érdemessé a díj elnyerésére - mondta Fodor György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora, a díjazottat méltatva.

Erdő Péter bíboros, prímás sokat tett a határon túli magyar katolikusság érdekében - hangsúlyozta az egyetem rektora.

Harmath Károly történész, Szent Ferenc rendi szerzetes pap a délvidéki magyarság, ezen belül a katolikusság meghatározó egyénisége. Az általa alapított Agapé Kiadó keretében olyan tevékenységet folytat, amely a bácskai és a bánáti magyarság helyben maradását segíti elő - mondta Török József teológia professzor a díjazottat méltatva.

Tímár Ágnes apátnő egyházszervező tevékenységéért, tudományos munkájáért és kulturális, szociális elkötelezettségéért kapta a díjat - mondta Tomka Miklós, a Fraknói Vilmos kuratórium elnöke. A Tímár Ágnes által létrehozott alapítvány a fiatalok nevelésével, az anyagilag rászorult mozgáskorlátozott betegek ellátásával foglalkozik - fűzte hozzá

A díjat minden évben Fraknói Vilmos halálának évfordulója alkalmából adják át. Az elismerés azoknak adható, akik kiemelkedőt alkottak a teológia, a filozófia vagy az egyháztörténelem területén, illetve akik tevékenységükkel előmozdították a magyar vallási élet megújulását és a teológia oktatásának fejlődését.

Fraknói Vilmos történetíró, egyháztörténész 1843. február 27-én született Ürményben (Nyitra megye). Történelmi munkáiban az egyháztörténelem és az egyetemes magyar történelem olyan nagy alakjainak állított emléket, mint Szent István, Nagy Lajos, Hunyadi Mátyás, II. Rákóczi Ferenc, illetve Pázmány Péter és Vitéz János. 1924. november 20-án hunyt el Budapesten.