Átadták a Gizella-díjakat Veszprémben

Kultpol

Kubik Anna

(MTI) - A bazilika előtti téren felállított várszínpadon bemutatott ünnepi műsor után Porga Gyula, Veszprém polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket. A 21. Gizella-napok káprázatos történelmi és kulturális műsorokkal várták az érdeklődőket - állapította meg. Kifejtette: Veszprém történelmi múltja történelmi képekben elevenedett meg az elmúlt napokban; a Gizella-napok eleven képeskönyv, mely évről-évre új képekkel gazdagodik. A rendezvény ugyanakkor megmutatja azt is, hogy Veszprém élő, eleven város; a fesztivál ötvözi a múltat a jelennel.
 

Kubik Anna Kossuth-díjas színművésznő vallomással kezdte ünnepi beszédét: személyes élmények fűzik e tájhoz, hiszen a Séd partján született, kisgyermekként e patak környéke jelentette számára Ősiben, szülőfalujában a nagyvilágot. Gizella királynéról mint a kor keresztény nőideáljáról beszélt a színművésznő; mélyen vallásos, elhivatott családanya, feleség képét festette a hallgatóság elé, majd feltette a kérdést: milyen a mai nőideál? Más, mint Gizella, fejtette ki; a mai nő túl sok szerepnek akar megfelelni, és nem biztos, hogy jól választ közülük - vonta le a következtetést Kubik Anna, aki a valódi értékeket hangsúlyozta "a plázák világával" szemben.
 
A beszédek után Porga Gyula átadta a város legmagasabb kitüntetését, a Gizella-díjat. Idén ezt Csiszár Miklós könyvtáros, vegyészmérnök, Józsa Benő újságíró, az MTI idén nyugdíjba vonult Veszprém megyei tudósítója, valamint Mészáros Zoltán vehette át, aki létrehozta a Veszprémi Ünnepi Játékokat és a Snétberger Zenei Tehetség Központot.