Bajnai Gordon megkoszorúzta Párizsban Nagy Imréék jelképes síremlékét

Kultpol


operahaz125_bajnai_d__tt20090927022.jpg
Bajnai Gordon
(MTI) - A miniszterelnököt és kíséretét Sujánszky Jenő egykori Corvin-közi harcos, az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottságának elnöke fogadta az emlékhelyen.
 
A koszorúzáson megjelent mások mellett Méray Tibor. A Párizsban élő író-újságíró kezdeményezésére állította fel az Emberi Jogok Magyar Ligája az 1956-os forradalom mártírjainak ünnepélyes újratemetése előtt egy évvel, 1988. június 16-án Nagy Imre egykori miniszterelnök és a kivégzett magyar mártírok jelképes síremlékművet a francia főváros egyik leghíresebb temetőjének 44-es parcellájában, ahol azóta minden évben tartanak megemlékezést.
 
Az akkor még temetetlen halottak jelképes nyughelyéül szolgáló sírhelyet Párizs akkori polgármestere, Jacques Chirac, későbbi államfő bocsátotta ingyen a magyar demokratikus emigráció rendelkezésére. A síremléket Rajk László tervezte.
  
Bajnai Gordon és kísérete a temetőből a Diadalívhez indult, ahol magyarok és franciák közösen emlékeznek meg az 1956-os forradalom kitörésének 53. évfordulójáról.
   
A megemlékezésén az egybegyűltek francia és magyar zászlók alatt a forgalom elől lezárt Champs-Elysées felső szakaszán vonulnak a Diadalívig, ahol a magyar miniszterelnök megkoszorúzza az Ismeretlen katona sírját, majd meggyújtja a lángot az 1956-os forradalom áldozatainak, a hősi halált halt mártírok és a megtorlásban kivégzettek tiszteletére. A félórás ünnepséget a magyar és a francia himnusz zárja, amelyet egy francia katonazenekar ad elő.
   
Az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága más francia szervezetekkel közösen 1957 óta minden évben megemlékezik a forradalom hőseiről a párizsi Diadalívnél. Az ünnepségen a rendszerváltás óta a Magyar Köztársaság is képviselteti magát, de először vesz részt rajta a miniszterelnök.
   
A Párizsi Magyar Intézetben október 23-án este Sebestyén Márta énekesnő zenél. A több fellépésre Párizsba érkező művésznőt Bolya Mátyás kíséri kobzon és citerán, valamint Szokolay Dongó Balázs dudán, furulyákon és szaxofonon. A trió népzenei párhuzamokkal tűzdelt istenes és világi énekeket ad elő.
 
A sorozat a hagyományoknak megfelelően november 4-én, a Pere Lachaise temető 44. parcellájánál ünnepi megemlékezéssel és koszorúzással ér véget.