Can Togay János, a berlini Collegium Hungaricum, Kovács Péter, a Római Magyar Akadémia és Zimonyi István, a Kairói Kulturális Tanácsosi Hivatal új vezetője jelenleg az intézetek munkáját koordináló Balassi Intézetben készülnek új munkakörükre.
A legkorábban, szeptember 1-jén a pekingi, illetve sanghaji kulturális szakdiplomaták foglalják el állomáshelyüket, mivel Kínában magyar kulturális évad kezdődik, amelynek szervezésében már közre kell működniük az új attaséknak. Tel Avivba november 1-jén, Belgrádba december 1-jén, Zágrábba pedig január 1-jén érkeznek az új szakdiplomaták, akik Kínában szolgálatot teljesítő kollégáikhoz hasonlóan a helyi magyar nagykövetségeken belül dolgoznak majd.
A négy évre szóló megbízatásra kiírt pályázatokat a Kulturális Közlöny június 30-i számában tették közzé, az oktatási-kulturális szakdiplomaták a Külügyminisztérium állományában, a nagykövet, illetve főkonzul diplomáciai irányításával teljesítik feladatukat.
A római intézet vezetője szeptember 1-jétől veszi át a feladatokat elődjétől, Kairóba az iszlám ünnep, az októberi ramadán után érkezik meg az új igazgató, míg Berlinben a régi és az új vezető január elsejéig párhuzamosan dolgozik az intézet új épületbe költözése miatt - mondta Lauter Éva, a Balassi Intézet igazgatója.
Can Togay János legnagyobb feladataként a Collegium Hungaricum új épületének megismertetését említette hozzátéve, hogy első lépésben a berlini kulturális életbe kívánják bevezetni a kultúrközpontot. Ezután kezdik majd felépíteni saját imázsukat, és bemutatni a magyar művészeket a 230 négyzetméteres kiállítóteremmel és multifunkcionális terekkel is rendelkező épületben.
A cél, hogy maga a neobarokk épület is "műtárgy legyen" - fogalmazott Can Togay János.
"Rómában már eleve egy műtárgyban vagyunk" - jegyezte meg Kovács Péter a Római Magyar Akadémiának 1927 óta otthont adó Falconieri-palotára utalva.
A római intézet új igazgatója terveiről szólva kiemelte, hogy Olaszországban a kortárs művészet megismerése iránti igény új hulláma tapasztalható. Mint mondta, azt szeretnék elérni, hogy az intézet galériáját a helyi galériák között tartsák számon.
Kovács Péter tervei szerint nem kizárólag magyar művészek mutatkoznának be a kiállítóhelyen, hanem több ország művészeinek - közöttük magyar alkotóknak is - egy téma köré épülő tárlatait támogatnák.
Érdekes összefüggésként, "Berlin-Róma tengelyként" említette azt, hogy a tapasztalatok szerint az olasz közönség körében az a magyar irodalmi mű válik népszerűvé, ami Németországban sikert aratott.
Zimonyi István, a Kairói Kulturális Tanácsosi Hivatal új vezetője jövőbeni munkája kapcsán kiemelte: nagy kihívást jelent, hogy az iszlám világban újra tendencia az Európától való elfordulás.
Mint jelezte, főleg a kairói magyar intézetben működő könyvtár, illetve a tudományos, elsősorban a régészeti együttműködés fejlesztésében lát lehetőséget.