Beolvad a Nemzeti Filmiroda a KÖH-be

Kultpol

(MTI) - Beleolvad a Nemzeti Filmiroda a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szervezetébe január elsejétől, a gazdálkodás és a szakmai tevékenység területén viszont önálló marad, és a KÖH igazgatóságaként Filmiroda néven működik tovább - közölte az MTI-vel Taba Miklós, a Nemzeti Filmiroda igazgatója kedden.
Elmondta: a kulturális intézményrendszer átalakításáról szóló, június 30-án hozott kormányhatározat egyik fejezetének értelmében a Nemzeti Filmirodát és a KÖH-öt Kulturális Hatóság néven egy intézménnyé vonták volna össze. A névhasználat módosításáról később az örökségvédelmi hivatal kérésére eltekintettek.
"Sajnos arra nem tudok választ adni, milyen indokok állnak a döntés hátterében, miért kell egy igazgatási szempontból nagyon különböző, másik intézménnyel összeolvadnunk. Véleményem szerint a Filmirodának önálló, nemzeti intézményként kellene továbbra is működnie, ami mellett mind szakmai, mind költségvetési érveket tudok felsorolni" - tette hozzá Taba Miklós.
Tájékoztatása szerint a két intézmény vezetői a szakterület felügyeletét ellátó minisztériummal együtt nyár óta folyamatosan azért dolgoznak, hogy az átalakulás ne érje hátrányosan a filmszakmát, és a döntés pozitív oldalaira helyezik a hangsúlyt. Arra a kérdésre, hogy az átalakulás okoz-e lényeges változást a filmiroda tízfős állományában, az igazgató nemmel válaszolt.
"A KÖH a filmiroda önállóságának nagyfokú megőrzése mellett foglalt állást, ami azt jelenti, hogy egyelőre a régi helyünkön maradunk, és ha nem is bővülünk, leépítés nem várható" - magyarázta.
Bár a zökkenőmentes átalakulásig még sok munka van hátra, Taba Miklós reméli, hogy a változás iratkezelési, ügyfélszolgálati szempontból sem lesz befolyással az iroda működésére.
Rámutatott: a Filmirodának, és így az általa igazgatott filmes szakterületnek rövid távon nem származik kára az összeolvadásból, de hosszú távon ennek a filmes szektor számára fontos ágazati szervezetnek önálló intézményként kell működnie.
"A filmiroda létrejöttével két évvel ezelőtt hasznos folyamat indult el, amelyet ez a döntés értelemszerűen befolyásol. Ha a filmszakma és az általunk működtetett, adókedvezménnyel támogatott filmipar az elmúlt évekhez hasonló ütemben fejlődik, akkor annyi munkánk lesz, hogy előbb vagy utóbb felülvizsgálják a döntést, és remélem, lesz olyan erős a filmszakma, hogy kivívja ebben a tekintetben is a maga függetlenségét" - fogalmazott.
A változás kapcsán Varga Kálmán, a KÖH elnöke azt mondta az MTI-nek, hogy a filmiroda úgynevezett részjogkörű egységként fog működni a hivatalon belül: teljes egészében megtartja szakmai szuverenitását, de a gazdálkodás és a személyzeti ügyek kezelése közös lesz. A közös gazdálkodásért a KÖH mindenkori elnöke felel - tette hozzá.
Varga Kálmán egyfajta kényszerházasságnak nevezte a kormányzati döntést. Hangsúlyozta, hogy nem kívánja csorbítani a filmiroda szakmai önállóságát.