(MTI) - "Abszurd helyzet", hogy a turizmusból származó bevételből a kulturális intézmények fenntartására nem lehet fordítani - mondta a miniszter A szabadság kultúrája című stratégiáról szóló sajtóbeszélgetésen, Budapesten.
A 2006-2020 közötti időszakra vonatkozó magyar kulturális stratégia a múlt hónapban jelent meg a Kulturális Közlönyben.
Bozóki András kiemelte: azt szeretné, hogy a stratégia megkerülhetetlen legyen, zsinórmérték, vonatkozási pont, bárki is lesz a kulturális miniszter az új kormányban.
Arra a kérdésre, miért a kormányzati ciklus végén adták közre az elképzelést, a tárca vezetője azt mondta: korábban kiadott kiáltványa már egy "felütés" volt, s megfogadta azt az intelmet, hogy a megjelentetést ne a választási kampány idejére időzítse.
A stratégiát ezért csak áprilisban tették hivatalosan közzé, bár a szöveg már januárban elkészült - tette hozzá.
Bozóki András kijelentette, hogy bő egy évvel ezelőtti hivatalba lépése óta a tisztesség, az esélyegyenlőség és az alternatívitás alapelvét tartotta szem előtt.
Megfogalmazása szerint a kultúra egy élő társadalmi gyakorlat, és jó lenne, ha az aktivitás terepe lenne. Mint mondta, felfogása nem a magas kultúra tagadását jelenti, hanem a játéktér kiszélesítését.
A miniszter közölte: a tárcát erőteljesen "megrázta", amikor költségvetésének egynegyedét a kormány a maradványképzéskor visszatartotta. Hozzátette, hogy nem örült az intézkedésnek, de a kormány tagjaként fegyelmezetten tudomásul vette azt.
Megfogalmazása szerint annyit tehetett volna, hogy lemond, de ez nem állt szándékában, nem akart megfutamodni.
Bozóki András említést tett számos sikeres programról, és jelentős eredménynek nevezte, hogy a tárca ez évi költségvetése a tavalyi közelében maradt.
Kitért továbbá arra, hogy a Nemzeti Kulturális Alapnál kívánatos lenne a kurátorok számának csökkenése, és némely kuratóriumok összevonása.
További cikkek ebben a rovatban