Bridges Pécs2010: hidak a művészet és a tudomány között

Kultpol

A ?Matematikai összefüggések a művészetben, a zenében, a tudományban és a kultúrában? tematikájú találkozó az amerikai Bridges Organization éves seregszemléje, mely a Pécsi Kulturális Központ szervezésében 2007-ben útjára indított Pécs Ars GEometrica projekt folytatásaként vendégeskedik Magyarországon. A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program szellemiségéhez, a határok közötti átjárhatóság gondolatához kiválóan illeszkedő esemény célja a tudományközi és művészeti kapcsolódási lehetőségek, azaz ?hidak? bemutatása, valamint a matematikai gondolkodás sokszínűségének, lehetőségeinek népszerűsítése, a nagyközönség számára is érdekes kulturális programok révén. Az esemény résztvevői a világ vezető egyetemeinek matematikusai, kutatók, tanárok, zenészek, szobrászok, táncosok és számítógépes szakemberek, akik nyitott konferencia-előadásokon ismertetik legfrissebb felfedezéseiket, projektjeiket.
 
A tanácskozás programjához kapcsolódva rendezvények sora szólítja meg a nagyközönséget. Hét kiállítás nyújt széleskörű kitekintést a matematikai gondolkodás és a képzőművészet összefüggéseire ? geometrikus testek és mozaikok mellett találkozhat a szemlélő ekviveláris toroidokkal, poliuniverzum modulokkal, önfeszítő szerkezetekkel és kvázi-holográfiákkal is.
 

saxon-szaszjanos_di-di(coplanal)_2000.gif
Saxon-Szász János: Di-Di (coplanal), 2000

A tárlatok közül kiemelkedik a Bridges Nagykiállítás, mely a világ minden tájáról érkező több mint hetven alkotó munkáit mutatja be. A VilágPor című tárlat Elvira Wersche holland képzőművész mozaikjaival várja az érdeklődőket, melyek a földkerekség különféle pontjain összegyűjtött színes homokból öltöttek formát. A Mobil MADI Múzeum Poligon ? Töredezett formák címmel nyit Pécsett, Saxon-Szász János festményeinek tárlatából pedig az eltérő léptékű alakzatok világa rajzolódik ki. A Nemzetközi origamifesztivál programjához csatlakozva a Bridges az origami geometria és a japán fametszetek felé is kitekintést nyújt, a Pécsi Tudományegyetem és a Kaposvári Egyetem korábbi kurzusai nyomán pedig Slavik Jablan vezetésével nyílik kiállítás Hogy tetszik a paleolitikus op-art? címmel, a hallgatók közreműködésével.

 
A kiállítások mellett előadó-művészeti programok szemléltetik a művészet és a tudomány közötti átjárhatóságot. dr. Schaffer és Mr. Stern amerikai táncegyüttesének humorral fűszerezett produkciója A négyszögek titkos élete címmel ad választ a kérdésre: mi is a közös a matematikában és a táncban? A Bridges zenei esten pedig matematikai tematika által inspirált kompozíciók hangzanak fel, fiatal szerzők és pécsi kötődésű muzsikusok tolmácsolásában. Sor kerül ezenkívül művészeti-tudományos rövidfilmek nemzetközi seregszemléjére s egyéb filmvetítésekre is, a Családi nap pedig óriáskirakóval, origami óriáshajtással, matematikai-művészeti vásárral, Rubik-kocka kirakó játékkal, zometool óriásépítéssel és nem utolsó sorban ?ízletes matematikával", azaz a kürtőskalács és egyéb finomságok geometriájával várja a gyermekeket és szüleiket.