Cousteau kapitány híres hajója újra vízre szállhat

Kultpol


jacques-yvescousteau_calypso.jpg
A Calypso fénykorában

(MTI) - Francine Cousteau és a kutató emlékét ápoló társaság a közelmúltban jelentette be, hogy több rendezvénnyel is készülnek az évfordulóra. Az elsüllyedt és súlyosan megrongálódott hajó felújítása központi helyet töltene be a héten kezdődő emlékévben.

   
"A Calypso az óceánok Eiffel-tornya" - mondta a kapitány özvegye a 43 méteres hajóról, amelyet a tervek szerint 2011 májusáig újítanának fel, hogy egyéves oktatási körútra indulhasson. A munkálatok finanszírozása azonban egyelőre erősen kérdéses.
   
A Calypso brit aknaszedő hajóként kezdte karrierjét 1943-ban, és egy évvel Cousteau halála előtt, 1996-ban süllyedt el egy baleset következtében Szingapúr környékén. Három hetet töltött a tengerfenéken, aminek következtében súlyos károsodások keletkeztek rajta. Végül visszavontatták Franciaországba, ahol egy bretagne-i kikötőben meg is kezdődtek a kézzel végzett felújítási munkák. Az özvegy közlése szerint a javítás 8 millió dolláros (1,89 milliárd forintos) költségének még körülbelül a fele hiányzik.
   
A hajó felújítását a tulajdonjog körüli viták mellett az is évek óta késlelteti, hogy kezdetben múzeummá akarták alakítani. "A Calypso arra született, hogy rója a világ tengereit. Újra hajózásra alkalmassá kell tennünk, ezzel visszaadva a lelkét, hogy a környezet követe lehessen" - fogalmazott Francine Cousteau, aki felfedte azt is: ha sikerül a felújítás, a két mini-tengeralattjáróval, tengeralatti robogóval és más Cousteau által kifejlesztett eszközökkel felszerelt hajó a világ kikötőit járná.
   
A hazájában le commandant Cousteau, azaz Cousteau parancsnokként emlegetett kutató 1910. június 11-én született a délnyugat-franciaországi Saint-André-de-Cubzacban, és 1997-ben hunyt el Párizsban. Haditengerészeti tanulmányokat folytatott, később katonaként szolgált, és csak 1949-es leszerelése után fordult az ismeretterjesztés felé. Életében Franciaország egyik legnépszerűbb embere volt, a mindössze 40 tagot számláló Francia Akadémia is soraiba választotta.
   
Cousteau kapitány dokumentumfilmjei révén tévénézők tízmillióihoz vitte közel a tengerek varázslatos világát az 1960-as és 1970-es években. A Calypso fedélzetéről több mint 100 dokumentumfilmet forgatott, köztükA csend világa (Le monde du silence) címűt, amelyet Arany Pálma-díjjal is elismertek.