Csepregi András az egyházi titkárság vezetője

Kultpol

(MTI) - Az új tisztségviselőt Hiller István miniszter mutatta be, aki elmondta, hogy a titkárságvezető ugyanolyan jogosítványokkal bír, mint a szakállamtitkárok, s részt vesz a miniszteri értekezleteken is.
Emlékeztetett arra, hogy a címzetes államtitkárság megszűnt, az egyházakkal való kapcsolattartásra egy, a minisztertől közvetlenül függő titkárságot hozott létre, amely hét-tíz munkatárssal dolgozik.
Hiller István felidézte, hogy nemrégiben találkozott a történelmi egyházak vezetőivel, majd Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel közösen folytattak megbeszélést a felekezetek elöljáróival.
Közlése szerint azt tapasztalta: az egyházak vezetői nemcsak elfogadták, hanem örömmel is üdvözölték, hogy a miniszternek közvetlenül alárendelt titkárság feladata a kapcsolattartás.
"Azt várom Csepregi Andrástól, hogy folyamatos és tartalmi kapcsolatot alakítson ki az egyházakkal" - mondta a tárca vezetője.
Hiller István hozzátette, hogy a 44 éves titkárságvezető feladata nem hivatali, nem bürokratikus, hanem kifejezetten tartalmi jellegű, így például kezdeményezhet és le is folytathat találkozókat az egyházakkal.
"Arra törekszünk, hogy (...) átlátható és kiegyensúlyozott viszonyt tartsunk fönn az egyházakkal Magyarországon" - hangsúlyozta, hozzátéve: ha szükséges, Csepregi András képviseli a minisztériumot, és személyesen a minisztert is.
Hiller István megfogalmazása szerint az elkövetkező hónapok "aktív szakaszt" jelentenek majd a titkárságvezető munkájában.
Csepregi András, aki főtanácsadói besorolásban vezeti majd a titkárságot, a sajtótájékoztatón úgy értékelte az elmúlt négy év egyházpolitikáját: "lehetett volna sokkal jobb".
"Mindkét oldalról sok fölösleges feszültség épült be a kormány és az egyházak kapcsolatába" - tette hozzá, annak a reményének is hangot adva, hogy sikerül ezt a feszültséget feloldani.
Csepregi András szerint váltást mutat, hogy a miniszter aktív egyháztagot keresett a titkárság élére. Mint mondta, "jó, kreatív kihívásnak" tekinti a feladatot, amely nem jelent összeférhetetlenséget eddigi tevékenységével; így szeretné is folytatni oktatói munkáját.
Szólt arról is, hogy a miniszteri felkérés után megkereste az egyházakat és egyeztetett velük.

Csepregi András életrajza

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium Egyházi Kapcsolatok Titkárságának titkárságvezetője 1987-ben kapott diplomát az Evangélikus Teológiai Akadémián, ahol 1992 és 1996 között rendszeres teológiai szemináriumokat tartott.
Svájcban és Nagy-Britanniában is folytatott egyetemi tanulmányokat, doktori disszertációját a Durhami Egyetemen (Nagy-Britannia) védte meg.
Lelkészi szolgálatot 1987-től 1992-ig Györkönyben, majd 1992-1999 között Budapest-Kelenföldön végzett.
1999 szeptemberében főiskolai adjunktusi kinevezést kapott az Evangélikus Hittudományi Egyetem Nyíregyházi Hittanárképző Tagozatán. A következő évben megbízták a tagozat vezetésével, majd 2005-ben ugyanott docens lett.
2003 májusától tagja a Bibó István Szellemi Műhelynek.
2004-2005-ben a Közép-és Kelet Európai Régiót képviselte a Lutheránus Világszövetség egyik tanulmányi munkacsoportjában.
Tagja annak a tényfeltáró bizottságnak, amelyet a Magyarországi Evangélikus Egyház hozott létre az ügynökmúlttal kapcsolatos kérdések vizsgálatára.
2004 júniusában megosztott Sólyom Jenő Díjat kapott.
Csepregi András több tucat önálló könyv, cikk, tanulmány és fordítás szerzője.