Az amerikai nagyközönségnek soha nem látott lehetősége lesz megismerkedni a kortárs magyar kultúrával; az irodalom, a vizuális és az előadó-művészetek sokszínű képviselői a két város vezető kulturális intézményeiben kapnak teret a bemutatkozásra.
Kurtág György |
Az évad fókuszában az elmúlt 100 év azon művészeti teljesítményei állnak, amelyekhez visszanyúlnak a kortárs magyar kultúra gyökerei, s amelyek közül nem egy jelentős hatást tett az amerikai kultúrára is.
A fesztivál hivatalosan 2009 januárjában a Carnegie Hallban a Magyar ünnep című kéthetes koncertsorozattal kezdődik, amelyen magyar zeneszerzők és előadóművészek szerepelnek nagy ívű műsorral Haydn remekműveitől Kurtág György New York-i bemutatkozásáig.
Az évad programját több mint 30 rendezvény alkotja, kezdve a kiállításoktól és előadásoktól az avantgárd installációkig, valamint a nagy múltú osztrák-magyar operabál modern átértelmezéséig. A programban szerepel színházi ősbemutató, irodalmi szimpóziummal és a mai magyar kultúra sokszínűségét hivatott jelezni több rendhagyó rendezvény, például a magyar bajuszverseny.
A programsorozat előtérbe állítja az Amerika és Magyarország közötti kapcsolatokat, és mindazt, amivel a magyarok és a magyar-amerikaiak - a Bauhaus művészeitől Robert Capáig, a Casablancától Bartók Béláig - hozzájárultak a művészetekhez és a kultúrához. A kulturális programokkal párhuzamosan a New York Public Library és a PEN World Voices rendezvényei a vasfüggöny leomlásának 20. évfordulója kapcsán a politika és a kultúra viszonyának kérdéseit is érintik.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium által támogatott magyar fesztivál eseményeinek a két nagyváros legtekintélyesebb művészeti intézményei adnak otthont, köztük a New York-i Carnegie Hall, a Lincoln Center, a The Jewish Museum és a 92nd Street Y, illetve a washingtoni National Gallery és a Library of Congress. Az évad főszervezője a New York-i Magyar Kulturális Intézet.