Díszpolgár lett a "kisebbségi lét krónikása"

Kultpol


kanyadisandor_80eves_irodalmimuzeum_bytsd-7.jpg
Kányádi Sándor

(MTI) - Kettős ünnepet ült a Budavári Önkormányzat, május 21-én este a Városháza aulájában, a kerület napja ugyanis egybeesik Buda felszabadításának évfordulójával, a magyar honvédelem napjával. A rendezvényen Holló József Ferenc altábornagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója kiemelte: az idén ünnepli az ország Buda visszafoglalásának 160. évfordulóját. Elmondta, az ostromnak és a tavaszi hadjáratnak "máig ható üzenete" van, és az ünnep az ország szuverenitásának szimbóluma is egyben.

 
A nyolcvanéves Kányádi Sándor költő, író, műfordítót előbb Herczku Ágnes népdalénekes és Pál István "Szalonna" prímás köszöntötte, majd a Vizivárosi Óvoda adta elő műsorát.
 
Nagy Gábor Tamás polgármester köszöntőjében a "kisebbségi lét krónikásának" nevezte a költőt, aki "nyolcvan éve kapaszkodik a sors szikláiba". Kányádi Sándort méltatta Melocco Miklós szobrász is, aki a többi közt arról beszélt, hogy miként a hívő embernek joga van Istent dicsérni, úgy az olvasó is dicsőítheti a költőt. Az ünnepségen megjelent Székelyudvarhely polgármestere, Bunta Levente is, aki "a mi költőnknek" nevezte Kányádit, majd hozzátette, hogy az alkotó előbb Székelyföld, Erdély, majd az egész magyarság költője lett. "Helyettünk fogalmazta meg, ami a szívünkben volt" - tette hozzá.
 
"Soha el nem hervadó virágot", egy Budavár címerével díszített szív alakú emléktárgyat adott át a 2003-ban díszpolgárrá választott Bakó Károlyné, a Litea Könyvesbolt ügyvezetője a költőnek, aki így mondott köszönetet "az életműért".
 
Kányádi Sándor megköszönte a hosszúra nyúlt ünnepséget, majd átvette a díszpolgári címmel járó, a kerület címerével díszített aranygyűrűt. Az önkormányzat "aranykönyvébe" pedig a Játszva magyarul című verséből idézett. "Aki megért / s megértet / egy népet / megéltet" - írta.