Az Európai Unió 2007 után - amely az "Egyenlő esélyek mindenki számára" jegyében telt - idén az európai kultúrák közötti párbeszédet helyezi a figyelem középpontjába. Az egész Európát felölelő eseménysorozat egyik célja, hogy az Európában élő népek kulturális sokféleségén keresztül hirdesse az európaiság eszméjét; ezt jól érzékelteti szlogenje is: "Együtt a sokféleségben". A tematikus év kitűzött céljainak megvalósításában európai és nemzeti szinten is a kultúra területéről érkező nagykövetek segédkeznek. A poszt betöltésére nemzetközi szinten olyan neves személyiségeket kértek fel, mint például Charles Aznavour francia énekes, Henning Mankell svéd író és forgatókönyvíró, vagy Paulo Coelho brazil író. A ma bemutatott magyar nagykövetek műfajukat tekintve szintén a lehető legszélesebb palettát képviselik: a Kelemen Barnabás és Kokas Katalin alkotta hegedűművész-házaspár mellett - akik a megnyitón Bartók-duókkal bizonyították, méltóak a kinevezésre - a Kerekes Band zenekart, Polgár Judit nemzetközi sakknagymestert és Varga Dániel vízilabdázót érte a megtiszteltetés, hogy 2008-ban képviselje hazánkat. A tiszteletbeli követek nem véletlenül a fiatalok köréből kerültek ki: a tematikus év ugyanis elsősorban a fiatalokat célozza meg. Polgár Judit elmondta: bár ezt általában a sakk terén szereti megtenni, nagyon örül, hogy képviselheti Magyarországot, hiszen 6 éves kora óta járja a világot. A Kerekes Band furulyása, Fehér Zsombor is örült a felkérésnek: "A Kerekes Band a magyar népzenét ötvözi a modern zenékkel. Fontos számunkra, hogy valódi párbeszéd szülessen és ne egyszerűen csak két kultúra találkozzon" - mondta.
Az eseménysorozat nyolc témakörön keresztül - kultúra és média, oktatás és tudomány, migráció, kisebbségek, többnyelvűség, vallás, munkahely és ifjúság - próbálja meg elősegíteni egymás jobb megismerését, a kölcsönös megértést és a békésebb együttélést. A kultúrák közötti párbeszéd európai évének közreműködői elsősorban oktatási, kulturális, ifjúsági és civil szervezetek, amelyek programokat és projekteket szerveznek a fiatalok számára. A 2007 júniusában közzétett ötletpályázaton 40 projekt lett hivatalosan is az európai év programja, ezeket a KultúrPont Iroda segíti a minél nagyobb nyilvánosság megszerzésében. A szervezőknek nem titkolt célja, hogy a programok és projektek vezetői szakmódszertan szempontjából is profitáljanak az európai évből: terveznek például egy olyan Workshop-konferenciát, amely ötleteket és módszereket adna a hazai programok sikeres lebonyolításához.
György Gábor, az Európai Unió budapesti képviseletének vezetője az év szimbolikusságát hangsúlyozta: "A művészet, a kultúra az az eszköz, amelyen keresztül szót tudunk érteni egymással. Eljuttatjuk ezt a gondolatot minden magyarhoz és utána sem feledkezünk el róla, ez nem 365 napra szól". Bogyay Katalin nemzetközi szakállamtitkár (OKM) egy érzékletes képpel kincsesládához hasonlította az egységes európai kulturális teret: "Tele van értékekkel, amelyek meg tudják egymást termékenyíteni".