Együttműködési megállapodást kötött az MNV és a KÖH

Kultpol

 Tamási Judit

(MTI) - A megállapodást a KÖH részéről Tamási Judit elnök, az MNV Zrt. nevében pedig Molnár Zoltán vezérigazgató-helyettes írta alá.

 
Molnár Zoltán kiemelte, hogy nemcsak gazdasági, hanem erkölcsi kötelesség a Magyarország nemzeti kultúrájának részét képező épített örökség megóvásával foglalkozni, "és ha erre nincsen megfelelő költségvetési forrás, akkor egyéb eszközöket kell keresnünk". Mint mondta, ennek egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja az, hogy az adott területen felelősséggel, feladattal és hatáskörrel bíró szervezetek együttműködjenek egymással. "Ez vezetett minket arra, hogy mind a két intézmény történetében egyedülálló módon megköthessük ezt a megállapodást" - tette hozzá.
 
A vezérigazgató-helyettes a feladatokat részletezve elmondta: a tervek szerint a két szervezet együtt dolgozik a műemlékek és a védett ingatlanok, telkek tulajdonviszonyainak felülvizsgálatán és rendezésén, ideális esetben pedig közös tervezéssel költhetik el a műemlékek megóvására, rendezésére álló kereteket.
 
Ennek részeként az MNV Zrt. a műemléki hasznosítás kezdetétől együttműködik majd a KÖH illetékes képviselőivel, így már a tervezés kezdetétől ismertek lehetnek az örökségvédelmi szakma által elvárt épületkutatási és ingatlanhasznosítási követelmények. Ezek később kiindulási alapot jelenthetnek a tervezési és megvalósíthatósági tanulmányokhoz, részét képezhetik a készülő pályázati dokumentációknak. A megállapodás részét képezi továbbá, hogy a két szervezet közösen lép fel a műemléki felújításokra lehetőséget adó pályázatok kiírása érdekében.
 
Tamási Judit, a KÖH elnöke hozzáfűzte: a KÖH törekszik arra, hogy formális megállapodásokkal is megpecsételt jó együttműködést alakítson ki Magyarország nemzeti nagyvállalataival, mert ezek a társaságok az országban található műemléki és régészeti lelőhelyek jelentős részének a gazdái.
 
A tájékoztatón elhangzott: mindkét szervezet fontosnak tartja, hogy minél hamarabb közös javaslatot tegyenek a műemléki védettségek felülvizsgálatára. A folyamat során elképzelhető egy együttes állásfoglalás kialakítása a kulturális örökségvédelmi törvény mellékletében felsorolt, kizárólagosan állami tulajdonban tartandó műemlékek listájának felülvizsgálatára, valamint az örökségi területek bővítésére.