Az együttműködést hangsúlyozza az UNESCO főigazgatója

Kultpol

Irina Bokova

(MTI) Irina Bokova arról is beszélt, hogy a tudomány nélkülözhetetlen a konfliktusok feloldásában, a béke és a fejlődés megteremtésében. Kiemelte: a tudományos élet ma már széles, nemzetközi együttműködésre kell, hogy épüljön szervezeti és államközi szinten is, valamint hangsúlyozta, hogy a nőknek nagyobb szerephez kellene jutnia a tudományos életben. 

 
Úgy vélekedett, hogy a tudományos életben az Egyesült Államok, Japán és az Európai Unió hegemóniáját felváltja egy multipolárisabb világ, ugyanakkor kitért arra is, hogy míg új tudósgenerációk nőnek fel, a tudományos világ is megváltozott, egyre versengőbbé vált. Új tudományos nagyhatalmak vannak születőben ? fogalmazott. Szerinte Izrael, Kína és Brazília jelentős szerepet fog betölteni a jövő tudományos életében. Afrika is sokat fejlődött az elmúlt években, de még mindig jelentős hátrányban van a többi kontinenshez képest.
 
Irina Bokova bejelentette, hogy az UNESCO 2012-ben Afrikában arról fog konferenciát tartani, hogy miként lehet a tudomány, a technika, az innováció révén a hátrányt csökkenteni. A főigazgató idézte az UNESCO tudományról szóló, ötévente kiadott jelentését, mint fogalmazott: északon és délen is új tudományos nagyhatalmak emelkednek ki a földből, új irányok és területek kapnak nagy hangsúlyokat a közszférában és a privát szektorban egyaránt.
 
Irina Bokova beszédében megemlékezett arról, hogy Magyarország fontos szerephez jutott az elmúlt időszakban: október végén Párizsban az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO Általános Konferenciájának 36. ülésszakát Schmitt Pál köztársasági elnök beszéde nyitotta meg, amelyben a Tudomány Világfórumát Schmitt Pál "a tudomány Davosának" nevezte. Magyarország kiemelt szerepét mutatja az is, hogy Bogyay Katalint, Magyarország UNESCO nagykövetét az Általános Konferencia 36. ülésszakának elnökévé választották ? mondta Irina Bokova.