Elbocsátották a Győri Nemzeti Színház igazgatóját

Kultpol


korcsmarosgyorgydvett20070222011.jpg
Korcsmáros GyörgyMTI Fotó
(MTI) -     A közgyűlés határozott arról is, hogy a polgármester tegyen büntető feljelentést ismeretlen tettes ellen a színház gazdálkodása során tapasztalt visszásságok miatt, különös tekintettel a karbantartási és felújítási munkákra.
    Az indoklás szerint az igazgató fegyelmi vétséget követett el azzal, hogy közalkalmazotti jogviszonyából adódó kötelezettségeit több ízben megszegte.
    Kalmár Ákos fegyelmi vizsgálóbiztos a fegyelmi tanáccsá alakult nyilvános közgyűlésen úgy fogalmazott: "szabálysértések tömkelegét" követte el a színházigazgató. Túllépte a költségvetési előirányzatot, s ez a túlköltekezés tavaly elérte a 113 millió forintot, a teátrum költségvetésének több mint 10 százalékát.
    A fegyelmi biztos tévesnek minősítette azt az állítást, hogy Korcsmáros György művészeti vezető, aki csak a jó színvonalú színházért felelős, a gazdasági ügyek felelőse pedig a gazdasági igazgató.
    Szijjártó Péter, az önkormányzat többségi Fidesz-KDNP frakciójának vezetője a vitában kifejtette: nem művészeti kérdésről van szó, hanem gazdálkodási-fegyelmi kérdésről.
    Ezzel az állásponttal messzemenően nem értettek egyet az ellenzékben lévő szocialista képviselők, akik azt hangsúlyozták: ha egy ember sorsáról kell dönteni, akkor a szakmai-művészi teljesítményt nem lehet elválasztani a gazdasági ügyektől.
    Szijjártó Péter szerint a testületi döntés lényege, hogy megengedi-e az önkormányzat az intézményvezetőknek a költségvetési keretek túllépését. A színház gazdasági anomáliái közül emlékeztetett arra, hogy közel 30 millió forintért üdülési jogot vásároltak, s ezzel összefüggésben 2037-ig elkötelezték magukat a használatidíj-fizetésre.
    A jobboldali önkormányzati képviselők felrótták az igazgatónak a különféle kifizetések ellenőrzésének elmulasztását, és egyebek között azt is számon kérték, hogy miért költött mintegy kétmillió forintot a teátrum dohányzóhelyének kialakítására.
    Az egyik szocialista képviselő úgy vélekedett, "koncepciós per látszata körvonalazódik", ezt a felvetést Kalmár Ákos határozottan visszautasította.
    Korcsmáros György hozzászólásában azt fejtegette, hogy rossz a színház finanszírozási struktúrája, a következő évad műsortervének készítésekor nem lehet kiszámítani, hogy mit hoz a következő gazdasági év. Kitért arra is, hogy a dologi kiadásokat évek óta nem emelte az állam.
    Az ülés nyilvános volt ugyan, de a határozatot zárt ülésen hozták meg a képviselők a vonatkozó törvény szerint.
    A határozat nyilvánosságra hozatalát követően Korcsmáros György újságírói kérdésre közölte: az önkormányzati döntés miatt munkaügyi bírósághoz fordul. Kijelentette: büszke arra, hogy 15 éves igazgatósága alatt a színház 160 bemutatót tartott, és büszke arra a légkörre is, ami az elmúlt másfél évtizedben a győri teátrumot jellemezte.
    Az elbocsátott igazgató kitért arra, hogy az új városvezetés tavaly októberi megalakulása óta nem ült le vele tárgyalni, pedig a pénzügyi vizsgálat befejezéséig számos problémát lehetett volna még tisztázni.
    "A végeredményből visszafelé csak egyet lehet tudni: hogy már akkor tudták, hogy én bűnös leszek, amikor még nem volt vizsgálat" - mondta Korcsmáros György.