Elkészült a fesztiváltámogatási rendszer új koncepciója

Kultpol

(MTI) - A koncepció részleteiről Schneider Márta, a tárca kulturális szakállamtitkára elmondta: az új rendszer az év második felében életbe lép. Alapelvként a pályázati rendszer megmarad, ez alól az egyetlen kivétel az OKM, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM), valamint a főváros által közösen finanszírozott Budapesti Tavaszi Fesztivál lesz.

 
Schneider Márta ígéretet tett a fesztiválszervezők panaszainak orvoslására, például az állami források ezentúl a rendezvények kezdete előtt lehívhatók lesznek. Az idén bevezetett gördülő finanszírozási rendszernek köszönhetően fél évvel az események előtt dönteni fognak a támogatásokról, így a fesztiválszervezők biztosabban tervezhetnek előre, sőt a legnagyobb rendezvényeknél lehetőség lesz több évre szóló finanszírozási szerződések megkötésére is.
 
A tárca megkezdte egy minőségbiztosítási rendszer kiépítését is: a rendezvényeket maguk a fesztiválszövetségek minősíthetik, az értékeléseket az NKA is figyelembe fogja venni a döntéshozatalnál. Az államtitkár a kulturális járulékokról szóló törvény módosításáról elmondta: az új szisztéma várakozásaik szerint növeli az NKA bevételeit, a forrásbővülés egyik kedvezményezettje pedig a fesztiválfinanszírozás lehet.
 
Harsányi László, az NKA elnöke kiemelte, hogy a fesztiválfinanszírozási rendszer eddig állandóan változott, ezért üdvözölte az új, tartósnak ígérkező koncepciót. Elmondása szerint az NKA-n belül nem változik a szakmai kollégiumok rendszere, de létrejön egy Kiemelt Kulturális Programok Kollégiuma, amely az összművészeti fesztiválok támogatásáról dönt majd. Az új testület tagjainak felét a fesztiválszövetségek delegáltjai, másik felét a kulturális tárcának az NKA javaslata alapján kiválasztott küldöttei adják.
 
Harsányi László szerint az egyetlen bizonytalan pontot jelenleg a kulturális járulékokról szóló törvénymódosítás elfogadása jelenti. Ha az Országgyűlés elfogadja az új szabályozást, annak eredményeként 400-500 milliós többletforráshoz juthat az NKA 2009-től - tette hozzá a szakember.
 
 
Az NKA bizottságának levele az országgyűlési képviselőkhöz
Tisztelt Képviselő Asszony!
Tisztelt Képviselő Úr!
Az Országgyűlés a napokban kezdte meg a Nemzeti Kulturális Alapról szóló, 1993-ban megalkotott törvény vitáját. Meggyőződésünk, hogy a NKA egész eddigi működése sikeres, a rendszerváltás után született új, állami intézmények között a stabilitást és a minőséget szimbolizálja. Támogató tevékenysége a magyar kultúra számára ma már nélkülözhetetlen.
Az utóbbi napokban a módosítási elképzelést a járulékfizetési körbe bevonni kívánt internetes szolgáltatók részéről folyamatos kifogás érte. A kifogás önmagában érthető. Az érvelés nagyobbik része, amely az internet elterjedésének megtorpanását, a digitális szakadék elmélyülését vizionálja, hamis. A 0,8 százalékos járulék a felhasználók számára csupán havi 20-70 forint többlet terhet jelenthet. Véleményünk szerint Magyarországon ugyanakkor nemcsak digitális, de kulturális szakadékról is beszélnünk kell, amelyet az NKA tevékenysége tud csökkenteni. A szakmai érveket Önök megismerhetik az előterjesztésből, de engedjék meg, hogy felhívjuk a figyelmet arra, amiről kevesebb szó esett, nevezetesen, hogy mire kívánja költeni a Nemzeti Kulturális Alap többletbevételeit.
Amennyiben az Országgyűlés az Ön szavazatával elfogadja a törvény módosítását, 2009-ben a jelenlegi feladatok ellátása mellett a következő jelentősebb programok megvalósítását képzeljük el:
1. Elindítanánk a magyar könyvpiacon nagy lehetőséget jelentő "Márai programot", amely a fenntartó önkormányzatokkal és egyetemekkel szoros együttműködésben legalább évi 1 milliárd forinttal segítené a hazai könyvtárak könyvbeszerzését valamint stabil, kiszámítható alkotói támogatási rendszert tenne működtethetővé. Mindez kapcsolódna a magyar nyelv megőrzésének nemzeti programjához.
2. A járulékbevételek stabilizálása lehetővé tenné az egyre nehezebben finanszírozható hazai, turisztikai szempontból is kiemelt fontosságú rendezvények, fesztiválok támogatását. Ezek támogatása az utolsó években kb. félmilliárd forintot tett ki. A törvény módosítása lehetőséget nyújthat ennek az összegnek a megduplázására.
3. Az NKA a bevételeinek növelése esetén sokszorosára tudná emelni a hazai informatikai és digitális rendszerek kifejlesztésének támogatását, mind az örökségvédelem, mind pedig a kultúraközvetítés különböző területein.
Remélve, hogy érveink meghallgatásra találnak, tisztelettel kérjük a Nemzet Kulturális Alap további sikeres évtizedeinek támogatását.
 
Budapest, 2008. április 16.
Tisztelettel,
Harsányi László
NKA Bizottság elnöke

és a
Bizottság tagjai