Ellenszavazat nélkül fogadta el az Országgyűlés a világörökségről szóló törvényt

Kultpol

 
 
A világörökségi helyszíneket érintő új kihívások kezelése érdekében széleskörű társadalmi és kormányközi együttműködéssel megalkotott ­ nemzetközi kontextusban is jelentős eredménynek számító  törvény célja egy átlátható, tervezhető szabályozási és finanszírozási rendszer létrehozása. Fontos továbbá az is, hogy növeljük a helyszínek fenntartható használatát segítő fejlesztéseket.
 
Az új szabályozás legfontosabb elemei között szerepel a kormányrendeleti szinten kihirdetendő világörökségi kezelési terv, amely tartalmazza az érintett területtel kapcsolatos korlátozásokat, a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értéke megőrzésével kapcsolatos feladatokat és lehetőségeket. Új kötöttségeket ugyanakkor a szabályozás nem vezet be, csupán a meglévő természet- és örökségvédelmi rendelkezéseket konkretizálja, pontosítja. A világörökségi kezelési terv alapján szükséges felülvizsgálni az érintett területrendezési terveket, valamint településrendezési eszközöket.
 
A törvény értelmében a kultúráért felelős miniszter világörökségi gondnokságokat jelöl ki a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értéke megőrzését szolgáló kezelésnek, mint állami feladatnak a kezelési tervben foglaltak alapján történő ellátására.
 
A törvény biztosítja a világörökségi helyszínek kiszámítható finanszírozását, ami nem volt megoldott, annak ellenére, hogy a kiemelkedő egyetemes érték megóvása és fenntartása nemzetközi egyezményben vállalt kötelezettség is. A kormány szándéka szerint a finanszírozás pályázati és pályázaton kívüli támogatások formájában történik. Pályázati források részben központi költségvetési, illetve külső pénzeszközök (magántőke) felhasználását, részben pedig EU-s pályázati forrásokat jelentenek. Pályázaton kívüli forrás lesz a címzett állami támogatás adott területen felmerülő, konkrét feladat megvalósítására.
 
A világörökségi helyszínek kulturális és természeti értékeinek megőrzése nemzetközi kötelezettség, ugyanakkor kiemelt közérdek is. A világörökség szellemi értékei évszázados tudást, hagyományokat hordoznak, öregbítik hazánk hírnevét, hozzájárulnak a kulturális és ökoturizmus fejlődéséhez.