Vicsek Tamás az első hazai természettudósok között nyerte el a European Research Council (Európai Kutatási Tanács) szenior kutatók számára kiírt kutatási támogatását 2009-ben. A fizikus az interdiszciplináris kategóriában részesült öt évre összesen 1,3 millió eurós támogatásban. Az ERC pályázatai világszerte elérhetők, azzal a feltétellel, hogy a forrásokat uniós országokban kell felhasználni.
Az eddigi több ezer nyertes közül három reprezentánst ? köztük Vicsek Tamást ? választott ki az ERC vezetése, hogy az európai kiválósággal kapcsolatos gondolataikat és kutatásaik egy szeletét bemutassák a dániai konferencia résztvevőinek. Vicsek Tamás mellett Olivier Bertrand belga nyelvész és Hossam Haick nanotechnológiával foglalkozó izraeli mérnök küldte el videoüzenetét Aarhusba, amelyeket az első plenáris ülés keretében vetítettek szerda délután.
Az ELTE kutatója a jelenlegi EU-elnökséget adó Dánia által, a tudományos kiválóság témakörében szervezett Elnökségi Konferencián nemcsak Magyarországot, hanem az egész közép-európai régiót is képviseli. Az Excellence 2012 célja, hogy a kutatáshoz, a felsőoktatáshoz és az innovációhoz kapcsolódó európai álláspontokat bemutassa. A rangos konferencia várhatóan a Horizont 2020 innovációs és kutatási keretprogram megvalósítására is hatással lesz, hiszen a résztvevők között vannak az EU vezető tudománypolitikai szakemberei és vezetői is.
A professzor jelenleg az élőlények kollektív mozgásával és viselkedésével foglalkozik, a kutatások tárgyát képező rendszerek rendkívül széles spektrumon mozognak; a sejtkultúráktól a madárcsapatokon át a repülő robotokig terjednek. Eddigi eredményeit számos alkalommal közölte a világ vezető tudományos folyóirata, a Nature is. Az akadémikus célja, hogy a csoportos mozgás kísérletekkel alátámasztott átfogó elméletét megalkossa. Kutatócsoportját az ERC, a Magyar Tudományos Akadémia és az ELTE kutatóegyetemi TÁMOP-projektje is támogatja.