1956. közös történetünk. Minden család őriz emléket a forradalom és szabadságharc napjairól. Történeteket, amelyeket ma újra el kell mondanunk, hogy tovább éljen bennünk a forradalom és a szabadság hőseinek emlékezete. Ennek jegyében zajlanak majd a forradalom ötvenedik évfordulójának megemlékezései, melyek már pénteken elkezdődnek.
A széleskörű közmegegyezés érdekében 2004. tavasza óta egy független Emlékbizottság részvételével, ?56-os szervezetekkel és a parlamenti pártokkal egyeztetve készült el az Emlékév programja. A munkához számos intézmény ? köztük az ?56-os Emlékbizottság, a Külügyminisztérium, a Terror Háza Múzeum, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint az 1956-os Intézet is szakmai segítséget nyújt.
Az idei ünnepségsorozat három ünnepi nap köré szerveződik:
Október 23. ? a szabadság születésének emléknapja
Október 25. ? az áldozatvállalás és a köszönet emléknapja
November 4. ? az emlékezés és a gyász napja
Az ötvenedik évforduló központi rendezvényeit külföldi államférfiak, politikusok is megtisztelik jelenlétükkel. Az október 23-i emléknapra Magyarországra érkezik számos európai ország államfője, illetve miniszterelnöke, valamint az Európai Bizottság elnöke és a NATO főtitkára is.
A ?Szabadság hőse? emlékérmek átadása már pénteken elkezdődik.
Az ötven éves jubileumi emlékérmet az 56-os szervezetek által felterjesztett személyeknek adják át.
Szintén pénteken indul el a forradalmi villamos a 4-6-os vonalán.Az ünnepségsorozat budapesti eseményeit hirdető ?1956-ban gyártott szerelvény?tájékoztatja a főváros lakóit az ünnepi programokról.
Szombaton és vasárnap ingyenesen látogatható a Corvin mozi mögötti területen a Teatr 8 dnia, a világhírű lengyel utcaszínházi társulat:?Az Anyák ideje? című, az 1956-os poznani felkelésről készített előadása.
Az ünnepi hétvégén háromszáz darab egyedi képzőművészeti alkotásból álló, 2000 méter hosszú nemzeti színű szalaggal tisztelegnek a képzőművész-jelöltek az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke előtt. A Szabadság szalag az Erzsébet-híd és a Margit-híd között, a budai alsó rakparton húzódik végig, a Forradalom Útjának egykori színhelyén.
A Corvin köz mögött, a Kisfaludy utcában korabeli szabadtéri harci jármű- és gépjármű-kiállítás, üzlet- és lakásmúzeum, interaktív filmvetítések, térszínjátékok, zenei programok idézik fel 1956. forradalmának napjait.
?Köszönet a szabadság hőseinek? címmel állandó kiállítás nyílik a Hadtörténeti Múzeumban. Négy teremben összesen 400 négyzetméteren történelmi, katonai és képzőművészeti kiállítással emlékezik meg a forradalomról.
Vasárnap és hétfőn Az Emlékezés útja ? az Andrássy út Oktogon-Izabella utca közötti szakaszán - történelmi élőképsorozat és interaktív színházi programok várják az érdeklődőket. Ez az élőkép-sorozat alkalmas arra, hogy aktív szereplőként sétálhassanak a látogatók a történelem megelevenített jelenetei között.
Vasárnap díszelőadás lesz a Magyar Állami Operaházban, ahol beszédet mond Sólyom László köztársasági elnök. Ezen a napon a Parlamentben állami kitüntetéseket adnak át.
Október 23-án, hétfőn tíz órakor felvonják az állami lobogót a Kossuth téren, ünnepi beszédet mond Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
14.30 ?tól megemlékezést tartanak a 301. Parcellánál, a külföldi vendégek és a magyar közjogi méltóságok elhelyezik a tisztelet virágait a sírkertben.
A Kossuth téren a Nemzeti Színház mintegy tizenkét vezető színésze, köztük az igazgató, Jordán Tamás is fellép. A forradalom napjaiban született, a függetlenséget ünneplő versekből összeállított műsorral készülnek.
Hétfőn este mutatja be a Magyar Televízió és a Duna Tv a Köszönet a szabadság hőseinek című tévéfilmet Kamarás Ivánnal és Jordán Tamással a főszerepben.
A megemlékezések november 4-éig tartanak.
Az ünnepségsorozat záró akkordjaként az emlékezés és a gyász napján feketébe öltözik a Hősök tere.
Az 1956-os emlékév részletes programja a www.19562006.hu honlapról tölthetők le.