Ertugrul Günay: "a világbékét is szolgálja a 2010-es EKF-program"

Kultpol

(MTI) - Amíg a világ arról beszél, hogy civilizációk csapnak össze, három teljesen különböző kultúrájú város bizonyítani fogja: képes az összefogásra - hangsúlyozta Ertugrul Günay, aki utalt arra is, hogy Essen iparváros, Pécs a Balkán kapuja, Isztambul régi kulturális központ, de céljuk most közös, az, hogy ismertté váljanak egymás és a világ számára.

 
Ertugrul Günay hangsúlyozta, Törökország olyannyira fontosnak tartja az EKF-program eredményes megvalósítását, hogy törvényt alkotott róla, partnereivel pedig nemcsak 2010-ig, hanem azt követően is szoros kapcsolatot kíván ápolni, lehetőséget biztosítva a különböző kultúrák bemutatkozására. Azt mondta, ennek egyik jele az is, hogy a törökországi Izmitben múzeum nyílik Thököly Imre emlékére, egy új, Osmanye-ban épülő kulturális központjuk pedig Bartók Béla nevét veszi fel.
 

Hiller István oktatási és kulturális miniszter arról szólt: először fordul elő, hogy a címet az Európai Unióhoz régen, újonnan és a jövőben csatlakozó ország városai kapták. Megítélése szerint Essen, Isztambul és Pécs "jó trió lehet", megvan ugyanis az együttműködési szándékuk a program sikeréhez.

 
Tasnádi Péter, Pécs polgármestere beszámolt arról, hogy a baranyai megyeszékhely önkormányzata 300 millió forintot különített el a város török kori emlékeinek, köztük két dzsámi és egy fürdő rekonstruk-ciójára.
 
Mészáros András, az EKF főigazgatója azt jegyezte meg, hogy Törökország és Magyarország kulturális értékei is piacképesek, ezért reményét fejezte ki, mindkét város lehetőséget kap a másikban való bemutatkozásra.