(MTI) - A Kultúrák közeledésének nemzetközi éve keretében magyar kezdeményezésre létrejött rendezvényt Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója nyitotta meg.
Az esemény egyik különlegessége volt, hogy az UNESCO-nagykövetek nem hazájukat, hanem egymás kulturális fővárosát mutatták be a 193 tagállam képviselőinek: Gürcan Türkoglu török nagykövet beszélt a Ruhr-vidékéről, Bogyay Katalin magyar nagykövet mutatta be az írókat és költőket évszázadok óta megihlető és történelmében számtalanszor nevet váltó Isztambult.
A Németországot képviselő Martina Nibbeling-Wriessnig pedig a "mediterrán hangulatú, csodálatos építészetű" Pécset a párbeszéd és az integráció szimbólumaként méltatta, ahol öt nemzetiség és vallás él együtt.
Ezt követően az egyes városokban zajló programsorozatok képviselői, magyar részről Rubovszky Rita, a Hungarofest Kht. ügyvezető igazgatója ajánlotta a rendezvényeket az UNESCO képviselőinek figyelmébe.
A bemutatkozás a három város művészeinek fellépésével zárult. Pécset a Dutár együttesből Csőke Renáta énekesnő és a tradicionális hangszeren játszó Kopeczky Péter képviselte, akik moldvai csángó dalokat adtak elő nagy sikerrel.
Bogyay Katalin UNESCO-nagykövet elmondta: meggyőződése, hogy Magyarország együttműködések formájában tudja láthatóbbá tenni magát, ez a kulturális diplomácia alapja. Erre kiváló alkalmat teremet idén az Essenben, Isztambulban és Pécsett zajló Európa Kulturális Fővárosa program, így a közös bemutatkozásra tett magyar javaslatot német és török kollegája nagyon pozitívan fogadta.
A rendezvényre Párizsba látogatott Hámori József, a Magyar UNESCO Bizottság elnöke, aki külön megbeszélést folytatott a szervezet főigazgatójával. A találkozó után Hámori József elmondta: Irina Bokova hozzájárult adta ahhoz, hogy a 2011-es nemzetközi Liszt-év alkalmából az UNESCO jövő évi közgyűlését egy magyar zenekar közreműködésével nagyszabású Liszt-koncert nyissa meg a párizsi székházban. A Magyar UNESCO Bizottság javaslatára a szervezet már korábban nemzetközi Liszt-évnek nyilvánította 2011-et. A javaslatot többek között Franciaország, Olaszország, Németország és Szlovákia is támogatta.
A főigazgató Hámori Józsefnek megerősítette: támogatja, hogy 2011-ben is Budapesten rendezzék meg a Tudomány Világfórumát (WSF), ahová személyesen is el fog látogatni. Az UNESCO részvétele a korábbiaknál közvetlenebbé és gyakorlatiasabbá válik: Bokova több szekcióba is képviselőt akar küldeni és egy külön UNESCO-ülés beiktatatását is támogatja a fórumon programjaiba.
A határon kívüli és belüli kisebbségek szellemi kulturális örökségének védelmét Hámori József elmondása szerint a Magyar UNESCO-bizottság azzal kívánja hangsúlyosabbá tenni, hogy nemzetközi konferenciát szervez ősszel Szentendrén, ahova a környező országok is meghívást kapnak. A kezdeményezést támogatásáról biztosította az UNESCO főigazgatója.
A megbeszélésen szóba került a Sajóládon roma gyerek íráskészségének fejlesztésére elindított program is, amelynek nemzetközi szintű támogatásához pályázatot nyújtott be Párizsban a Magyar UNESCO Bizottság. Irina Bokova ígéretet tett a támogatás megítélésére.