Fehér könyv a szellemi tulajdon védelméről

Kultpol

(MTI) - Az elmúlt 1-2 év tapasztalatai alapján Magyarország jelentős lemaradásban van a nemzetközi versenyképesség terén, az Európai Unió tagállamai között az utolsó ötödben szerepel - mondta Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke.
Véleménye szerint "szegényes képet mutatunk" a megtermelt szabadalmak, valamint a felsőoktatásban és az önképzésben résztvevők számát tekintve.
Bendzsel Miklós közölte: a kiadvány felhívja a gazdasági és politikai döntéshozók figyelmét a szellemi tulajdon védelmének fontosságára, amely a XXI. század tudásalapú gazdaságában nélkülözhetetlen.
A helyzet javításához "innovációs fejlesztési modellre van szükség" - vélekedett a szakértő, aki a magyar gazdaság "kifehérítéséhez" elengedhetetlennek nevezte a szellemi tulajdonvédelmi finanszírozás állami rásegítő-mechanizmusának javítását, a hazai menedzsment-kultúra színvonalának erősödését, és a hamisítás, kalózkodás elleni határozottabb fellépést.
A kötet, amely a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Magyar Szellem Tulajdonvédelmi Tanács által indított sorozatban jelent meg, bemutatja a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos európai és magyarországi helyzetet, a szakmát foglalkoztató legfontosabb szabályozási kérdéseket és az eddigi eredményeket.
Az első fejezet az innováció és a szellemi tulajdon kapcsolatrendszerével foglalkozik. A második és harmadik rész a szerzői jog szabályzásának és a szellemi tulajdon védelmének aktuális problémáit, így például az online zenei szolgáltatásokkal, az adatbázisok védelmével, a doménnév-regisztrációval és a közösségi védjegyrendszerrel kapcsolatos kérdéseket taglalja.
A művek online felhasználása kapcsán a kötetben az olvasható: a közös jogkezelés hazai bevezetése akkor lesz sikeres, ha ez az információs technológiák, a digitális írástudás elterjedése, a gazdag kulturális értékek világhálón történő olcsó, széles körű elterjedése iránt nyitott kormányzati szándék és cselekvés szerves részeként valósul meg.