(MTI) - Chirac nagy hangsúlyt fektetett az európai kulturális sokszínűség fontosságára, és arra, hogy a kultúrát nem lehet a piac vagy a versenyképesség fogalmaival megközelíteni és értelmezni, mert a kultúra önérték - tájékoztatta az MTI-t Bozóki András kulturális miniszter, hozzátéve: "Minden országnak kötelessége a saját kulturális értékeit megőrizni".
A 25 EU-tagországból 21 képviselteti magát miniszteri szinten - mondta el Bozóki, annak jelét látva ebben, hogy az európai kultúrpolitika alapvető eseményéről van szó. Hozzátette, hogy az Európai Unió az európai sokszínűség megtartásáért és a kulturális homogenizáció ellen kíván küzdeni - szögezte le a miniszter, hozzátéve: ezért fontos az amerikai tömegkultúra mellett felmutatni és megőrizni európai kulturális értékeket. Ennek példája, hogy a franciák a fórumon megvitatandó dokumentumot az EU valamennyi nyelvére lefordították.
A magyar miniszter kiemelte, hogy a május 29-i európai alkotmányról tartandó népszavazás előtti kiélezett politikai helyzetben szinte természetes, hogy Chirac elnök ezt az eseményt felhasználja arra, hogy Európa mellett kampányoljon. Bozóki András fontosnak tartja azt a francia gondolatot, amely a kultúrának politikaformáló szerepet tulajdonít, hiszen "a kultúrának az adott gazdasági helyzettől függetlenül van egy önmozgása". A magyar miniszter, a találkozó következő, 2005. november 17-19. között Budapesten, az Országgyűlésben és a Művészetek Palotájában megrendezendő állomásának házigazdájaként ezt kívánja majd a fórumon elhangzó felszólalásaiban is hangsúlyozni.
A vitasorozat délután a Comédie Francaise színházépületében Renaud Donnedieu de Vabres francia kulturális és tájékoztatási miniszter hozzászólásával kezdődött el. A francia politikus az EU összes nyelvén, így magyarul is köszöntötte a vendégeket, amit a nemzetközi hallgatóság nagy tetszésnyilvánítással jutalmazott. Ezután az európai identitás kialakulásáról és az európai kultúra szerepéről folytattak vitát a résztvevők.
Magyarországot Bozóki András kulturális miniszter mellett kulturális vezetők és művészek képviselik a fórumon, mások mellett Békés Pál író, Zimányi Zsófia, a Budapesti Tavaszi Fesztivál igazgatója, Kardos József, a Sziget Fesztivál igazgatója, Koncz Zsuzsa énekesnő, Schilling Árpád rendező és Tarr Béla filmrendező.