Hiller István: a kulturális örökség mindig nyitott és bővül

Kultpol

"A kulturális örökség sohasem lezárt, mindig nyitott és bővül" - fogalmazott Hiller István, s a kiállításra utalva hozzátette, "ez az örökség most sajátos módon velünk is bővül, mi is részesei vagyunk, az alkotó, az alkotás és a látogató, csodáló válik egy pillanatban eggyé". Az oktatási és kulturális miniszter köszönetet mondott az együttműködésért a jeruzsálemi Izrael Múzeumnak, James S. Snydernek, az Izrael Múzeum főigazgatójának, a Szépművészeti Múzeum munkatársainak, Baán Lászlónak, a múzeum főigazgatójának, valamint a tudósoknak, akik feltárták a kincseket, és akik gondját viselik a kiállításnak.
 

aszentfoldoroksege-izrael_szepmuveszeti_20090623_203_bygordon.jpg
Hiller István és James S. Snyder a kiállításon
 
Hiller István reményét fejezte ki, hogy minden látogató, aki megtekinti a kiállítást, talál egy olyan tárgyat, amely nyomot hagy benne. "Ez a kiállítás a világon ma egyedülálló és csak Magyarországon látható. Élvezzék, gazdagodjanak, a Szentföld öröksége mától legyen a magyaroké is, mindannyiunké" - zárta beszédét a tárcavezető.
 
Mint Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója elmondta, a mintegy 50 műkincset felvonultató kiállítás megrendezését az tette lehetővé, hogy az Izrael Múzeum épületében nagyszabású rekonstrukció folyik, így a gyűjtemény legféltettebb darabjaiból is válogathattak a kurátorok, és olyan alkotásokat is kölcsön kaphattak, amelyek Jeruzsálembe kerülésük óta sosem hagyták el a múzeumot - fűzte hozzá.
 
Megnyitóbeszédében James S. Snyder emlékeztetett arra, hogy az általa vezetett Izrael Múzeum 500 ezer tárgyat tartalmazó gyűjteménye csaknem egymillió év történetét és vizuális kultúráját eleveníti fel. Mint felidézte, a Jeruzsálem kapujában található intézmény 2005-ben ünnepelte alapításának 50. évfordulóját. Az akkor a szépség és a szentség jegyében rendezett kiállítássorozat azt kutatta, miként válik egy tárgy annyira széppé, hogy átitatódik a szentség jegyeivel, másrészt a szakrális használat hogyan szépíti meg a tárgyakat. "Új kihívás egy hasonló tárlatot egy másik múzeumban megvalósítani" - vélekedett a főigazgató.
Az egyetemes és a nemzeti kultúrák kölcsönhatásának a kiállításon fellelhető gazdag nyomaira hívta fel a figyelmet Komoróczy Géza. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Assziriológia és Hebraisztika Tanszékeinek professzora többek között azokat az időszámításunk előtti XIII. századból származó filiszteus agyagszarkofágokat emelte ki, melyek az egyiptomi művészetből vették mintáikat, azoknak mégis saját értelmezést adva.
 
A tárlat - melynek kurátora Yigal Zalmona, az Izrael Múzeum főkurátora; rendezője pedig Jerger Krisztina - szeptember 6-ig látogatható. A tárlaton látható műtárgyak mintegy 9000 éves időszakot ölelnek fel.
 
 
A kiállítás többféle műalkotás - szobrok, régészeti leletek, ötvösmunkák, festmények, zsidó szertartási tárgyak - segítségével reprezentálja az 1965-ben megnyílt Izrael Múzeum gyűjteményének átfogó jellegét. A gyűjtemény félmillió tárgyat számláló anyaga a prehisztorikus kortól a kortárs művészetig ível, magába foglalja a világ legátfogóbb kiállítását Izrael országának régészetéről, a zsidó világ anyagi kultúrájáról, valamit - a reneszánsz korától napjainkig - egy gazdag válogatást nyújt képzőművészeti alkotásokból.