Identitástudatról és kulturális értékekről kezdődött ET-konferencia Budapesten

Kultpol

(MTI) - "Az identitástudat és az állampolgári tudatosság történelmi és politikai okokból másképp fejlődött köreinkben, mint Európa más részein. Legfőbb ideje, hogy átgondoljuk, mit mondunk jelenkori fejlődésünkről és európai jövőnkről" - fogalmazott angol nyelvű köszöntőjében Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára.
A tanácskozáson, amelynek 28 országból érkezett képviselői közép- és kelet-európai szemszögből vizsgálják az identitástudat aspektusait, Schneider Márta megjegyezte: az ET demokratikus állampolgárságra nevelés programjának köszönhetően az elmúlt években egyre szélesebb körben elmélyültek az ismeretek a jogainkról, a jogok tiszteletben tartásáról.
"Jogok és kötelességek, jogok és felelősségtudat - azaz, a demokratikus állampolgárság etikai aspektusa, amely felnyitja szemünket a valódi demokráciára, ami sokkal több, mint éppen csak egy többpárti rendszerben élni" - hangsúlyozta a minisztérium képviselője.
A többnyire volt szovjet utódállamokból érkezett meghívottak és - a tanácskozást anyagilag is támogató - néhány nyugati és távol-keleti állam képviselője előtt megnyitott konferencián köszöntő beszédet mondott az ET kulturális és kulturális-örökségi főosztályának francia vezetője is.
Daniel Thérond hangsúlyozta: "az emberi fejlődés fontos része a sokszínűség, a különböző kulturális eredet".
Hozzátette: az európai demokratikus berendezkedésben is meghatározó szerepe van a kulturális értékek sokszínűségének.
A konferencia résztvevői egyebek mellett az európai identitás történelmi nézőpontjairól, a zsidóság asszimilációjáról és a romák identitástudatáról is tartanak előadásokat a két nap alatt.