Kimerítik a Balatont

Kultpol


balaton_20080825.jpg
Balaton

A civil kezdeményezésű konferencia kapcsolódik - nemcsak nevében - a Pécs 2010 Európa kulturális fővárosa (EKF) programhoz: a 2008-as úgynevezett "felvezető év" egyik kiemelt eseménye. A két eseménysor civil szervezői már 2005-ben megállapodtak abban: mivel az EKF és az Balaton - Európa kulturális tava (EKT) céljai - kulturális alapú vidékfejlesztés, "kreatív régiók", hagyomány és modernség összekapcsolása - azonosak, ezért együttműködnek közös programok révén.

 
Az augusztus 29. és 31. között Balatonföldváron zajló tanácskozás nyilvános összegzése az Európa kulturális tava programnak, a civil szándékok eddigi megvalósításának, az EKT-program lehetséges folytatásának - belföldi és külföldi szakemberek bevonásával. A konferencia arra is választ keres: milyen modern Balaton-imázs alakítható ki a mostanában sokat emlegetett országképben?
 
A tanácskozásra meghívást kaptak "balatoni politikusok", "tópárti" civil szerveződések, polgármesterek. Az egyes szekcióbeszélgetések között kulturális programok lesznek. Például felcsendül Handel Vízizenéje - a pécsi Szimfonietta, a Pannon Filharmonikusok szimfonikus kamaraegyüttese előadásában.
 
Az EKT-program egyébként idén először jelentkezik önálló kulturális-társadalmi programkínálattal a Balatonnál június 23. és augusztus 31. között. A balatonboglári, drávafoki és balatonberényi rendezvények után kerül sor "zárásként" a konferenciára Balatonföldváron.
 
A Helyzetjelentés egy tóról szekció keretében tanulságos adatokról, statisztikákról hallgathatnak előadásokat a résztvevők; mindezt kultúrtörténeti bevezető előzi meg.
 
Az Európai párhuzamok szekció célja a már létező európai modellek megismertetése, részben akár szembesítésük a jelen balatoni valóságával. Másutt Európában szép számmal vannak példák olyan vízi régiókra, amelyek már korábban váltottak: van (új) arculatuk, vannak fesztiváljaik, rendezvényeik jól pozícionáltak, marketingjük egységes és markáns, azon kívül mind az elit, mind a populáris kultúrában a minőségi produkciókat és alkotókat favorizálják. Hogyan érték el a külföldi szakemberek mindezt? Mi a receptje a fejlesztéseknek? Milyen konkrét ötletekkel álltak elő? - erre keresik a választ a szekcióban.
 
A harmadik szekcióban Balatoni jövőkép mottóval már a balatoni kulturális vízió, a jövő megfogalmazása, tervvé alakítása a cél.