(MTI) - A ma már vegyes lakosú falucska évszázadokon át színmagyar település volt, de mert a rendszerváltási évtizedekben a helyiek megkérdezése nélkül Nyitrához csatolták, a lakosság nemzetiségi aránya most csaknem fele-fele arányban megoszlott. 1990 óta Csitár ismét önálló település. Önkormányzata úgy döntött, hogy emléktáblát szentel Kodály Zoltánnak, aki mondhatni az ott lejegyzett népdallal "a zenei világhír" rangjára emelte a falut.
A vasárnapi ünnepségen Csáky Pál, a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese, Bozóki András magyar kulturális miniszter és Frantisek Tóth, a szlovák kulturális tárca vezetője mondott beszédet. Bozóki emlékeztetett rá, hogy a zoboralji helységek ugyan "ma már nem tartoznak Magyarországhoz, de a magyar kultúra és magyar történelem részei maradnak mindörökké. Ugyanúgy ahogyan a szlovák kultúra és történelem is átnyúlik az országhatárokon és része a mai magyarországi kultúrának is."
A két ország kulturális minisztereit Csitárra szólító esemény alkalmából Csáky kezdéményezése nyomán Bozóki és Tóth rövid munkatalálkozót tartottak a szintén Zoboralján fekvő malántai (Malanta) kastélyban.
A miniszterek a találkozó után az MTI tudósítóját úgy tájékoztatták, hogy megbeszélésükön a kultúra általános problémáiról, a két ország kulturális együttműködésének időszerű teendőiről, elsődlegesen a decemberben lejáró magyar-szlovák kulturális egyezmény megújításáról cseréltek eszmét, egyszersmind megállapodtak az egyezmény mielőbbi megújításának szándékában.
- Ennek tartalma egyelőre még csak körvonalazódik, de a további, szakértői szintű tárgyalások során konkrét és új, elsődlegesen a kulturális örökségvédelem, valamint a kultúra finanszírozásának kérdéseit érintő elemeket szeretnénk az egyezményben rögzíteni - fejtette ki Bozóki. Egyben jelezte: 2006-ban, hosszú szünet után Budapesten ismét ülésezik majd a magyar-szlovák kulturális vegyes-bizottság.
Csáky elmondta: az emléktábla a szlovák kormány támogatásának köszönhetően is kerülhetett a csitári községi hivatal falára. Igen örvendetesnek nevezet, hogy a falu ily módon is jelét adta, milyen fontosnak tekinti a csitári magyarok azonosságtudatának megőrzését.
Dr. Bozóki András kulturális miniszter beszéde az ünnepségen ITT LETÖLTHETŐ
GORDON ESZTER KÉPRIPORTJA