Kossuth-díj - Hegedűs D. Géza színművész

Kultpol

(MTI) - Hegedűs D. Géza a Színház- és Filmművészeti Főiskola után rögtön a Vígszínházhoz szerződött, 1975 óta a teátrum társulatának tagja. "Ma már tudom, hogy egy kis Európa-szigetre csöppentem akkor, köszönhetően Várkonyi Zoltánnak, a színház akkori igazgatójának" - idézte fel pályafutásának kezdetét.
    Mint elmondta, hatalmas művészek közé került és a társulat Kossuth-díjasai, Sulyok Mária, Bulla Elma, Ruttkai Éva, Tábori Nóra, Darvas Iván, Páger Antal, Benkő Gyula és Szabó Gyula között létezve megérthette, hogy a színészet hosszú távú pálya.
    "Rengeteg sikere volt ezeknek a nagyléptékű embereknek, de nem merevedtek bele a siker adta pillanatokba, hanem minden szerepben újra megmérettek és igazi művészeknek találtattak. Tudták, hogy a valódi értékek mélyen lakoznak az emberben és ezek igazságát megmutatni a legkomolyabb színészi feladat" - emlékezett.
    Hegedűs D. Géza megjegyezte: eleven, inspiráló példát jelentett számára az a nagy küzdelem, amelyet neves színészkollégái folytattak. "Mellettük cseperedtem azzá, akivé lehettem. Én ők is vagyok; gyakran előfordul, hogy egy próbán hirtelen észreveszem őket egy hangsúlyomban vagy gesztusomban" - árulta el.
    A színművész hangsúlyozta: a művészi lét, a színházcsinálás felelősséget jelent, különösen nehéz időkben. Reményei szerint a közönséggel együttgondolkodva talán épp egy színházi estén tudnak megoldást találni egy mindenkit foglalkoztató problémára: "a felelősségünk az, hogy betöltsük a mai színház feladatát: segítsen élni".
    Hegedűs D. Géza egy közelmúltbeli interjú kapcsán gondolta végig a pályán töltött három és fél évtized szerepeit. "Az első felnőtt munkám Az ifjú Werther szenvedései volt, majd a jósorsom összekötött Presser Picivel, így benne lehettem a Popfesztiválban és a Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés drámában. Az első periódusban lobogó romantikus szerepek vártak, mint Homburg hercege vagy Don Carlos, aztán ahogy felnőttebbé váltam, egyre több nagy karakter talált meg. Nádas Péter Találkozása volt egy ilyen fordulópont, majd több Dosztojevszkij-darabban is játszhattam, de fontosak voltak Spiró György művei is, akinek három ősbemutatójában is szerepelhettem" - szólt eddigi feladatairól.
    Mint a színművész hozzátette, kiemelkedő, szintézist teremtő feladatnak tartja Ibsen Nórájában Helmer szerepét Marton László rendezésében, akinek a munkásságához életének fontos állomásai kötődnek. "Az utóbbi időben jelentős feladat volt az Eszenyi Enikő által rendezett Ünnep című előadásunk, amelyért tavaly megkaptam a színikritikusok díját, de nagyon szeretem játszani Moliére Úrhatnám polgárát is. A legfrissebb munkánk Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabja, melyet egy hete mutattunk be. Úgy érzem ennek az előadásnak a kapcsán, hogy beérett az a nemzedék, amellyel egy évtizedben kezdtem a pályámat és ugyanolyan nagyléptékű művészgenerációvá lettek, mint akik közé mi a színházba kerültünk" - vélekedett.
    Februártól vetítik a mozik a Made in Hungária című játékfilmet, melyben a színművész egy konzervatív párttitkárt alakít. Mint elmondta, a nagyszerű forgatókönyvből Fonyó Gergely szeretnivaló mozit készített, és a filmben szereplő fiatal tehetségekről is sokat lehet még hallani néhány év múlva.
    Színészi és rendezői munkái mellett Hegedűs D. Géza a Színház- és Filmművészeti Egyetemen is tanít: "most van egy végzős osztályom, féltem őket, de úgy tűnik, mindannyiuknak lesz szerződése komoly művészi munkát végző színházakban. Egy pályakezdő művész számára ennél nincs fontosabb" - jegyezte meg.
    Hegedűs D. Géza 1953. május 7-én született Ibrányban, a Színház- és Filmművészeti Főiskola beszéd tanszékének vezetője. 1993-ban rendezői diplomát is szerzett. 2000-től a MASZK Országos Színészegyesület elnökségi tagja, majd 2005-től az elnöke. 2006-tól a Magyar Színházi Társaság elnökségi tagja. 1980-ban Jászai Mari-díjat, 1989-ben érdemes művészi, 2007-ben kiváló művészi címet kapott. A közönség szavazatai alapján a Halhatatlanok Társulatában megkapta az Örökös Tagság kitüntető címet.