Kossuth-díj - Tót Endre festőművész

Kultpol

(MTI) - "Gyerekkoromban gyakran álmodoztam arról, hogy egyszer Kossuth-díjat kapok és 20 éve várok rá, hogy ez megtörténjen" - tette hozzá.
    A 30 éve Németországban élő, nemzetközi elismertségnek örvendő művész nem tartja magát "par excellence festőnek", a vizuális művészetek egyéb ágaihoz, többek között a performanszhoz is vonzódik. Véleménye szerint épp ezt, sokrétű és szerteágazó képzőművészeti munkásságát díjazták.
    Tót Endre elmondta, hogy sok nemzetközi kiállításra kap meghívást, legutóbb Belgrádban és Ljubljanában mutatták be műveit.
    "Ezek nem a hagyományos értelemben vett festmények, sokkal inkább szélsőségesen avantgárd alkotások" - mondta el a kiállításain gyakran performanszokat is előadó művész.
    Tót Endre az utóbbi két évben elsősorban egy életét és munkásságát bemutató memoárköteten dolgozott: a több mint 100 illusztrációt tartalmazó könyvet a tervek szerint az áprilisi könyvfesztiválon mutatják majd be.
    A művész hozzátette, hogy az írás mellett természetesen a festést sem hanyagolta el mostanában, de azt, hogy jelenleg min dolgozik, nem akarta elárulni.
    Tót Endre Munkácsy Mihály-díjas festőművész 1937. november 5-én született Sümegen. Az Iparművészeti Főiskola elvégzése után absztrakt expresszionista festményeket készített, 1970-től intermédiával foglalkozik. Az 1960-as évek magyar avantgárd törekvéseinek egyik jelentős képviselője, a kelet-európai koncept art egyik első kezdeményezője, az 1970-es években az egyetlen nemzetközileg elismert magyar neoavantgárd művész. 1978-80-ban Berlinben, 1980-tól Kölnben él. Utcai akciói a műfaj klasszikusaivá váltak. Munkásságát 2006-ban Munkácsy Mihály-díjjal ismerték el.