Kövér László: Öveges József elajándékozta az életét

Kultpol


koverlaszlo_ovegesemlekhaz_d__vg20110227017.jpg
Kövér László kipróbál egy Tesla-gömböt
 
(MTI) - Kövér László - aki zalai országgyűlési képviselő - az épület átadása kapcsán arról beszélt: a pákai születésű Öveges József attól volt nagyszerű tanár, hogy kíváncsiságával, kérdésfeltevésével hallgatóságát is kíváncsivá tudta tenni. Követendő és követhető példát adott, szerette a növendékeit és tisztelte a hivatását.
    
Egyik küldetése a tudás átadása volt, 35 könyvet írt, szerkesztette az Élet és Tudomány című folyóiratot, mégis a rádiózással és a televízióval lett közkedvelt. "Nem sztár és nem celeb, ahogy ma mondanák, hanem ismert és közkedvelt ember, akit a nézők tiszteltek" - fogalmazott a politikus.
    
Kifejtette, hogy a professzor azok közé tartozott, akik megmutatták, hogy mire is való a tömegmédia. Reményét fejezte ki, hogy ugyanilyen színvonalon, legalább a közszolgálati médiában lesz újra tudományos ismeretterjesztés. 
    
Öveges József tudása és személyisége ennyi évtized után is hat, interneten, videomegosztókon ma is láthatóak egykori műsorai, újonnan megismételt kísérletei. Mindez azt mutatja, hogy halála után három évtizeddel még most is sokat jelent, amit tőle megtanultak.
    
 
Kövér László arra is felhívta a figyelmet, hogy a professzor álmodta meg elsőként a Csodák Palotája néven ismert játszóházat, ahol a fizikával barátkozhatnak a gyerekek.
    
Lukács Tibor, Páka polgármestere elmondta: a katolikus templom szomszédságában álló, most emlékházzá átalakított épületet 2006-ban vásárolta meg egy külföldi tulajdonostól az önkormányzat. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programból 2009-ben 17,5 millió forint támogatást nyertek, ehhez a Zala Megyei Önkormányzat további kétmillió forintot biztosított, a 22,5 millió forintos teljes beruházás fennmaradó részét pedig a szülőfalu önkormányzata állta.    
    
Az 1895-ben született és 1979-ben elhunyt Kossuth-díjas fizikaprofeszor emlékházát Béres Katalin, a Zalaegerszegi Göcseji Múzeum munkatársa mutatta be az avatón. Elmondta, hogy az ezen a telken állt eredeti szülőházat az 1930-as években lebontották, akkor épült a helyére a mostani, ahol haláláig minden nyáron hosszan időzött.
    

ovegesemlekhaz_d__vg20110227003.jpg
Öveges József egykori szobája
 
A ház egyik szobájában egykori bútorai láthatók, a másikban pedig tárlókban helyezték el személyes tárgyait, kísérleti eszközeit. Itt látható egy általa készített mikroszkóp vagy éppen az 1949-ben átvett Kossuth-díj.
    
Az emlékház harmadik szobájában a látogatók maguk is kipróbálhatják Öveges József kedvenc kísérleteit. Kézbe fogható az elektromágneses kapcsolóval, hangfrekvenciával működtetett kutyaház is, amelyben egykori kísérleti kedvence, Heki kutya "lakik" ma is.